Kursy wspinaczki lodowej w Austrii (Maltatal, Tyrol)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Pełny kurs wspinaczki lodowej to 5-dniowe szkolenie przygotowujące do samodzielnego i bezpiecznego pokonywania dróg lodowych. Kursy odbywają się w Maltatal w austriackiej Karyntii oraz różnych dolinach w Tyrolu (w zależności od aktualnych warunków lodowych). Rejony te oferują nadzwyczaj urozmaicone możliwości wspinaczki w lodzie. Szkolenie obejmuje najważniejsze i niezbędne aspekty wspinaczki na lodospadach: technika wspinania w lodzie, asekuracja oraz zjazdy w terenie lodowym i mieszanym, budowa Abałakova, wspinaczka i prowadzenie na drogach jedno- i wielowyciągowych, ocena warunków i dobór celów, wyposażenie wspinacza lodowego.

Najważniejsze informacje w skrócie:

Terminy:

01-06.01.2020 - Austria (Tyrol: Stubaital, Ötztal, Kühtai)

19-25.01.2020 - Austria (Karyntia: Maltatal)

17-22.02.2020 - Austria (Karyntia: Maltata) TERMIN REZERWOWY

24.02.-01.03.2020 - Austria (Tyrol: Stubaital, Ötztal, Kühtai)

Koszt: 2000 PLN* (5 dni wspinaczkowych, 2 dni dojazd, termin 01-06.01.2020 4 dni wspinaczkowe 2 dni dojazd)

Dojazd: samochód

Noclegi: Gasthof (apartament, pokoje z łazienkami i kuchnią).

Jak zarezerwować kurs?

Uwaga: Wspinanie i działalność górska to nie "masówka", dlatego dysponujemy ograniczoną ilością miejsc w poszczególnych terminach. W związku z tym rezerwacja miejsca na kursie w danym terminie następuje po wpłacie wadium.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym opisem wyjazdu

Wspinaczka lodowa to fascynująca dyscyplina wspinaczkowa. Nigdy nie przejdziesz dwa razy tego samego lodospadu. Lód „żyje” i ciągle się zmienia. Tak więc lodospad, który przeszedłeś dzisiaj, jutro będzie zupełnie inny. Bezpieczne wspinanie się po tak zmiennej materii wymaga jednak sporej wiedzy. W trakcie kursu przekażemy Tobie niezbędne kompendium praktycznej wiedzy z tego zakresu.

Kursy wspinaczki lodowej prowadzimy osobiście. 

Rejony

Wspinamy się na lodospadach w różnych rejonach w Austrii. Poniżej znajdziesz dokładniejszy opis.

Maltatal to dolina rzeki Malta w Parku Narodowym Wysokie Taury w austriackiej Karyntii. Jest to malowniczy rejon turystyczno-wspinaczkowo-skiturowy obfitujący w wodospady, które w zimie zamieniają się w lodospady. W sumie w Maltatal i pobliskich dolinach Mallnitz i Mölltal jest ich ok. 100, przynajmniej tych godnych uwagi, co daje ponad 200 wyciągów w lodzie opisanych w przewodniku. My znamy również lodospady nieopisane w przewodnikach... Oprócz tego jest to również raj dla narciarzy tourowych, a sąsiednie doliny oferują wyciągi narciarskie i dziesiątki kilometrów tras narciarskich. Istotną zaletą tego rejonu jest fakt, iż na większości lodospadów występuje stosunkowo niewielkie zagrożenie lawinowe a podejścia nie są zbyt długie (10-60 minut).

Stubaital, Ötztal, Kühtai to tylko kilka z wielu rejonów obfitujących w lodospady w austriackim Tyrolu położonym po północnej stronie Alp. Liczba lodospadów opisanych w przewodnikach przekracza 1000, ale chyba nikt nie jest w stanie opisać ich wszystkich. Cele dobieramy w zależności od panujących warunków. W Tyrolu jest zazwyczaj więcej śniegu niż w Maltatal położonym po południowej stronie Alp. 

Czego się nauczysz, czyli program kursu

Każdy znajdzie lód na miarę swoich możliwości. Naukę rozpoczniemy od wspinaczki na wędkę na połogim kilkunastometrowym lodospadzie. Po opanowaniu koniecznych technik wspinaczkowych i nabyciu umiejętności sprzętowych pokonamy lodospad o długości kilku wyciągów. Najważniejsze elementy szkolenia to:

  • technika poruszania się w rakach (połogi lód do coraz stromszego)
  • technika osadzania czekanów (zabijanie i zaczepianie dziabek)
  • technika pokonywania różnych formacji lodowych
  • asekuracja w terenie lodowym i mieszanym (śruby lodowe, oczka/ucha lodowe, igły do traw etc.)
  • budowa stanowisk w lodzie (Abałakov, śruby lodowe)
  • wspinaczki - prowadzenie na drogach jedno- i wielowyciągowych
  • zjazdy ze stanowisk w lodzie (Abałakov)
  • strategia i taktyka we wspinaczce lodowej, wybór celów
  • budowa lodospadów i ocena warunków
  • sprzęt i wyposażenie wspinacza podczas wspinaczki lodowej

Terminy:

01-06.01.2020 - Austria (Tyrol: Stubaital, Ötztal, Kühtai)

19-25.01.2020 - Austria (Karyntia: Maltatal)

17-22.02.2020 - Austria (Karyntia: Maltata) TERMIN REZERWOWY

24.02.-01.03.2020 - Austria (Tyrol: Stubaital, Ötztal, Kühtai)

*Cena obejmuje: szkolenie w zakresie wspinaczki w lodzie, opiekę instruktorską, wyposażenie w niezbędny sprzęt techniczny (raki, czekany wspinaczkowe, śruby lodowe etc. z wyjątkiem butów), ZDJĘCIA Z WYJAZDU. W cenę wyjazdu nie są wliczone koszty paliwa, noclegów, wyżywienia i ubezpieczenia. Koszty paliwa i winiet na autostrady dzielimy pomiędzy wszystkich uczestników. Jest to ok. 350-600zł/os. w zależności od ilości uczestników, celu wyjazdu (cele w Tyrolu są nieco bardziej odległe niż Maltatal) oraz ilości kilometrów przejechanych na miejscu.

Noclegi
Mieszkamy w Gasthofie (pensjonacie), mamy do dyspozycji Ferienwohnung (apartament z pokojami i łazienkami oraz wyposażoną kuchnią). Dzięki temu mamy pełną swobodę działania, zapewniony "socjal", możemy odpocząć i wysuszyć sprzęt przed kolejnym dniem wspinaczkowym, a wieczorem uzupełnić teorię oraz naładować "akumulatory" na kolejny dzień. Koszt noclegów zależy od terminu ich rezerwacji, ilości uczestników oraz miejsca (Maltatal, Stubaital) i mieści się zazwyczaj w przedziale 25-30 Euro/os/dobę (Maltatal) oraz 30-40 Euro/os/dobę (Tyrol).

Dojazd
Jedziemy samochodem z (okolic) Krakowa. Możemy też zabrać Cię z Katowic, Wiednia lub innego miejsce na trasie (do ustalenia). Możesz również dojechać samodzielnie, jeśli ta trasa nie jest Tobie po drodze.

Wyżywienie: we własnym zakresie – zazwyczaj robimy najważniejsze zakupy w Polsce i gotujemy wspólnie. Ceny żywności w Austrii są nieco wyższe niż w Polsce. Mamy do dyspozycji wyposażoną kuchnię.

Sprzęt
Należy posiadać własne buty dające możliwość założenia raków automatycznych, ewentualnie półautomatycznych, odzież z membraną (np. Gore-tex), gogle/okulary (jako ochrona oczu przed odłamkami lodu) oraz plecak (najlepiej ok. 40-45l). Pozostały sprzęt zapewniamy. Jest to sprzęt wiodących światowych producentów (m.in. firm Mammut, Petzl, Grivel, Black Diamond i innych), który posiada odpowiednie atesty Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE. Wypożyczamy m.in. topowe dziabki Quark i Nomic firmy Petzl lub The Tech Machine firmy Grivel. Każdy uczestnik otrzymuje szczegółowe wskazówki, jak przygotować się do wyjazdu w kwestii sprzętu osobistego i odzieży.

Dzień powszedni kursowy

wygląda zazwyczaj następująco: Wychodzimy z kwatery między godz. 7 a 8 rano, podjeżdżamy samochodem w wybrany rejon/sektor i podchodzimy pod wybrany lodospad. A potem to już wspinanie, wkręcanie śrub, wspinanie, "dziabanie", wspinanie, zjazdy… Zazwyczaj do późnego popołudnia/wieczora. I tak przez 5 dni. Wieczorem po powrocie na kwaterę następują same przyjemności: ciepły prysznic, obiadokolacja, a na deser podsumowanie dnia, trochę teorii i omówienie planów na dzień następny. Kurs wspinaczki lodowej prowadzimy w oparciu o wytyczne PZA wzbogacając je o własne doświadczenia i „patenty”, które sprawdziły się w naszej prywatnej działalności wspinaczkowej w Tatrach, Alpach oraz innych górach na przestrzeni ostatnich ok. 30 lat.

Czego możesz oczekiwać?

Na kursie zdobędziesz wiele wiedzy praktycznej, która pozwoli Ci na samodzielną wspinaczkę w lodzie. Im szybciej będziesz przyswajał przekazywaną przez nas wiedzę, tym więcej będziemy mogli Tobie pokazać i więcej Cię nauczyć. Tak więc nie nastawiaj się na rodzaj "lodowego SPA";-) Kurs wspinaczki lodowej to tydzień ciężkiej, niekiedy lodowatej, ale bardzo przyjemnej pracy zarówno dla Ciebie jak i dla nas… Nie mówiąc o przeżyciach i scenerii, w której będziemy działać. Jeden z Absolwentów naszych kursów podsumował to kiedyś słowami: „Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo i słowa dotrzymał.” :-)

Wymagania

Punktem wyjścia będą umiejętności i wiedza, które zdobywa się na pełnym kursie wspinaczki skalnej PZA (asekuracja partnera, prowadzenie, zjazdy na linie itp.). Jeśli jakiś element będzie wymagał przypomnienia lub uzupełnienia, to na pewno się tym zajmiemy w pierwszych dniach szkolenia. No cóż, wiedza bywa ulotna, a w dodatku niektóre techniki stosuje się rzadziej… Niewątpliwie otaczająca nas sceneria będzie motywować do szybkiego przypominania sobie rzeczy zapomnianych oraz do przyswajania nowej wiedzy. J

Po kursie wspinaczki lodowej przyjdzie być może czas na kolejny etap wspinaczkowej edukacji, czyli kurs taternicki letni lub zimowy.

A może wybierzesz się z nami na jeden z zimowych lub letnich obozów wspinaczkowych w jakiś ciekawy (i niekoniecznie powszechnie znany) rejon górski? Jeździmy do Szwajcarii, Austrii, Norwegii, Włoch, Hiszpanii i … może Ty podsuniesz nam jakiś nowy ciekawy pomysł?