Kursy wspinaczki lodowej w Austrii (Maltatal, Stubaital)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Pełny kurs wspinaczki lodowej to 5-dniowe szkolenie przygotowujące do samodzielnego i bezpiecznego pokonywania dróg lodowych. Kurs odbywa się w Maltatal w austriackiej Karyntii, rejonie oferującym nadzwyczaj urozmaicone możliwości wspinaczki w lodzie. Szkolenie obejmuje najważniejsze i niezbędne aspekty wspinaczki na lodospadach: technika wspinania w lodzie, asekuracja oraz zjazdy w terenie lodowym i mieszanym, budowa Abałakova, wspinaczka i prowadzenie na drogach jedno- i wielowyciągowych, ocena warunków i dobór celów, wyposażenie wspinacza lodowego.

Najważniejsze informacje w skrócie:

Terminy:

14-20.01.2019 (Stubaital)

27.01-02.02.2019 (Maltatal) 1 wolne miejsce

27.02-05.03.2019 (Stubaital) Niestety brak wolnych miejsc

Koszt: 1800 PLN* (absolwenci naszych kursów oraz stali goście otrzymują rabat J

Dojazd: samochód

Noclegi: Gasthof (apartament, pokoje z łazienkami i kuchnią).

Jak zarezerwować kurs?

Uwaga: Wspinanie i działalność górska to nie "masówka", więc dysponujemy ograniczoną ilością miejsc w poszczególnych terminach. W związku z tym rezerwacja miejsca na kursie w danym terminie następuje po wpłacie wadium.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym opisem wyjazdu

Wspinaczka lodowa to fascynująca dyscyplina wspinaczkowa. Nigdy nie przejdziesz dwa razy tego samego lodospadu. Lód „żyje” i ciągle się zmienia. Tak więc lodospad, który przeszedłeś dzisiaj, jutro będzie zupełnie inny. Bezpieczne wspinanie się po tak zmiennej materii wymaga jednak sporej wiedzy. W trakcie kursu przekażemy Tobie niezbędne kompendium praktycznej wiedzy z tego zakresu.

Rejon

Wspinamy się na lodospadach w Maltatal w Austrii. Maltatal to dolina rzeki Malta w Parku Narodowym Wysokie Taury w austriackiej Karyntii. Jest to malowniczy rejon turystyczno-wspinaczkowo-skiturowy obfitujący w wodospady, które w zimie zamieniają się w lodospady. W sumie w Maltatal i pobliskich dolinach Mallnitz i Mölltal jest ich ok. 100, przynajmniej tych godnych uwagi, co daje ponad 200 wyciągów w lodzie opisanych w przewodniku. My znamy również lodospady nieopisane w przewodnikach... Oprócz tego jest to również raj dla narciarzy tourowych, a sąsiednie doliny oferują wyciągi narciarskie i dziesiątki kilometrów tras narciarskich. Kursy wspinaczki lodowej prowadzimy osobiście. Istotną zaletą tego rejonu jest fakt, iż na większości lodospadów występuje stosunkowo niewielkie zagrożenie lawinowe a podejścia nie są zbyt długie (10-60 minut). Znamy też lodospad o trudnościach 3(+) o długości ok. 360m, pod który podchodzi się 0,01 minut J.

Czego się nauczysz, czyli program kursu

Każdy znajdzie tutaj lód na miarę swoich możliwości. Pierwsze kroki w lodzie stawiasz na wędkę na połogim kilkunastometrowym lodospadzie, aby po opanowaniu koniecznych technik wspinaczkowych i umiejętności sprzętowych pokonać lodospad o długości ponad 200 metrów. Najważniejsze elementy szkolenia to:

  • technika poruszania się w rakach (połogi lód do coraz stromszego)
  • technika osadzania czekanów (zabijanie i zaczepianie dziabek)
  • technika pokonywania różnych formacji lodowych
  • asekuracja w terenie lodowym i mieszanym (śruby lodowe, oczka/ucha lodowe, igły do traw etc.)
  • budowa stanowisk w lodzie (Abałakov, śruby lodowe)
  • wspinaczki - prowadzenie na drogach jedno- i wielowyciągowych
  • zjazdy ze stanowisk w lodzie (Abałakov)
  • strategia i taktyka we wspinaczce lodowej, wybór celów
  • budowa lodospadów i ocena warunków
  • sprzęt i wyposażenie wspinacza podczas wspinaczki lodowej

Terminy

14-20.01.2019 (Stubaital)

27.01-02.02.2019 (Maltatal)

27.02-05.03.2019 (Stubaital)

Koszt szkolenia: 1800,- PLN* (absolwenci naszych kursów oraz stali goście otrzymują rabat J

*Cena obejmuje: szkolenie w zakresie wspinaczki w lodzie, opiekę instruktorską, wyposażenie w niezbędny sprzęt techniczny (raki, czekany wspinaczkowe, śruby lodowe etc. z wyjątkiem butów), ZDJĘCIA Z WYJAZDU. W cenę wyjazdu nie są wliczone koszty paliwa, noclegów, wyżywienia i ubezpieczenia. Koszty paliwa i winiet na autostrady dzielimy pomiędzy wszystkich uczestników. Jest to ok. 350-450zł/os. w zależności od ilości uczestników.

Noclegi
Mieszkamy w Gasthofie (pensjonacie), mamy do dyspozycji Ferienwohnung (apartament z pokojami i łazienkami oraz wyposażoną kuchnią). Dzięki temu mamy pełną swobodę działania, zapewniony "socjal", możemy odpocząć i wysuszyć sprzęt przed kolejnym dniem wspinaczkowym, a wieczorem uzupełnić teorię oraz naładować "akumulatory" na kolejny dzień. Koszt noclegów zależy od terminu ich rezerwacji, ilości uczestników oraz miejsca (Maltatal, Stubaital) i mieści się zazwyczaj w przedziale 25-35 Euro/os/dobę.

Dojazd
Jedziemy samochodem z (okolic) Krakowa. Możemy też zabrać Cię z Katowic lub innego miejsce na trasie (Kraków - Katowice - Rybnik - Ostrava - Wiedeń - Malta). Możesz również dojechać samodzielnie, jeśli ta trasa nie jest Tobie po drodze.

Wyżywienie: we własnym zakresie – zazwyczaj robimy zakupy w Polsce i gotujemy wspólnie. Mamy do dyspozycji wyposażoną kuchnię.

Sprzęt
Należy posiadać własne buty dające możliwość założenia raków automatycznych, ewentualnie półautomatycznych, odzież z membraną (np. Gore-tex), gogle/okulary (jako ochrona oczu przed odłamkami lodu) oraz plecak (najlepiej ok. 40-45l). Pozostały sprzęt zapewniamy. Jest to sprzęt wiodących światowych producentów (m.in. firm Mammut, Petzl, Black Diamond i innych), który posiada odpowiednie atesty Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE. Wypożyczamy m.in. topowe dziabki Quark i Nomic firmy Petzl. Każdy uczestnik otrzymuje szczegółowe wskazówki, jak przygotować się do wyjazdu w kwestii sprzętu osobistego i odzieży.

Dzień powszedni kursowy

wygląda zazwyczaj następująco: Wychodzimy z kwatery między godz. 6 a 8 rano, podjeżdżamy samochodem w głąb doliny i podchodzimy pod wybrany lodospad. A potem to już wspinanie, wkręcanie śrub, wspinanie, "dziabanie", wspinanie, zjazdy… Zazwyczaj do późnego popołudnia/wieczora. I tak przez 5 dni. Wieczorem po powrocie na kwaterę następują same przyjemności: ciepły prysznic, obiadokolacja, a na deser podsumowanie dnia, trochę teorii i omówienie planów na dzień następny. Kurs wspinaczki lodowej prowadzimy w oparciu o wytyczne PZA wzbogacając je o własne doświadczenia i „patenty”, które sprawdziły się w naszej prywatnej działalności wspinaczkowej w Tatrach, Alpach oraz innych górach na przestrzeni ostatnich ok. 30 lat.

Czego możesz oczekiwać?

Na kursie zdobędziesz wiele wiedzy praktycznej, która pozwoli Ci na samodzielną wspinaczkę w lodzie. Im szybciej będziesz przyswajał przekazywaną przez nas wiedzę, tym więcej będziemy mogli Tobie pokazać i więcej Cię nauczyć. Tak więc nie nastawiaj się na rodzaj "lodowego SPA";-) Kurs wspinaczki lodowej to tydzień ciężkiej, niekiedy lodowatej, ale bardzo przyjemnej pracy zarówno dla Ciebie jak i dla nas… Nie mówiąc o przeżyciach i scenerii, w której będziemy działać. Jeden z Absolwentów naszych kursów podsumował to kiedyś słowami: „Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo i słowa dotrzymał.” :-)

Wymagania

Punktem wyjścia będą umiejętności i wiedza, które zdobywa się na pełnym kursie wspinaczki skalnej PZA (asekuracja partnera, prowadzenie, zjazdy na linie itp.). Jeśli jakiś element będzie wymagał przypomnienia, to na pewno się tym zajmiemy w pierwszych dniach szkolenia. No cóż, wiedza bywa ulotna, a w dodatku niektóre techniki stosuje się rzadziej… Niewątpliwie otaczająca nas sceneria będzie motywować do szybkiego przypominania sobie rzeczy zapomnianych oraz do przyswajania nowej wiedzy. J

Po kursie wspinaczki lodowej przyjdzie być może czas na kolejny etap wspinaczkowej edukacji, czyli kurs taternicki letni lub zimowy.

A może wybierzesz się z nami na jeden z zimowych lub letnich obozów wspinaczkowych w jakiś ciekawy (i niekoniecznie powszechnie znany) rejon górski? Jeździmy do Szwajcarii, Austrii, Norwegii, Włoch, Hiszpanii i … może Ty podsuniesz nam jakiś nowy ciekawy pomysł?