Setesdalen (Norwegia) - letnie wspinanie w Norwegii

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wspinanie w krainie Trolli. "Pancerny", lity i szorstki granit, drogi wielowyciągowe nawet do 500m, drogi jednowyciągowe, bouldery - czego tylko wspinaczkowa dusza zapragnie.  A wieczorem być może ryby z własnego połowu? Zapraszamy na letnie wspinanie w norweskim Setesdalen.

Najważniejsze informacje w skrócie:

Niestety brak wolnych miejsc. Zapraszamy w przyszłości :-)

Termin:

20-29.06.2019

Koszt: 2000 PLN

Dojazd: samochód, prom (opcjonalnie samolot)

Noclegi: Samodzielny dom (pokoje, kuchnia, łazienka). Koszt noclegów zależy od terminu ich rezerwacji i liczby uczestników.

Dla kogo: Jeśli wiedza i umiejętności z zakresu kursu wspinaczki skalnej nie są Tobie obce, chcesz poznać albo już kochasz granit i lubisz wyjazdy w kameralnym gronie w malownicze rejony wspinaczkowe bez tłumów, to dobrze trafiłeś.J

Jak dokonać rezerwacji? 

Uwaga: Uważamy, że wspinanie i działalność górska to nie "masówka", dlatego wszystkie nasze wyjazdy i szkolenia organizujemy w kameralnych grupach. W związku z tym dysponujemy ograniczoną ilością miejsc w poszczególnych terminach i rezerwacja miejsca następuje po wpłacie zadatku. 

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym opisem wyjazdu

Rejon

Setesdalen to dolina o długości ok 160km w południowej części Norwegii. Jest ona otoczona górami oraz tzw. Fjells, czyli rodzajem mocno pagórkowatych płaskowyżów położonych powyżej 1000 m.n.p.m.. Góry powstrzymują napływ wilgotnych mas powietrza z zachodu z nad oceanu, dzięki czemu pogoda jest tutaj zazwyczaj zdecydowanie lepsza, a temperatury wyższe niż w innych częściach Norwegii. Wielokrotnie przekonywaliśmy się o tym podczas naszych dotychczasowych pobytów w dolinie. Bywały dni, że w Tatrach nawet nie wystawilibyśmy nosa ze śpiwora widząc za oknem takie chmury, a tymczasem w Setesdalen robiliśmy drogi o długości 200-300 m.  A potem jeszcze łowiliśmy kilka pstrągów lub łososi na wieczornego grilla... Dolina oferuje wspinanie w "pancernym" granicie przedniej jakości, przede wszystkim na drogach wielowyciągowych, jednowyciągowych oraz bouldery. Szorstki granit, łagodny klimat, zdecydowanie mniejsza ilość opadów niż na wybrzeżu, brak wspinaczkowych tłumów, ściany do 500m, niezliczone hektary lasów to właśnie Setesdalen.

Paleta trudności

W Setesdalen znajdziemy drogi czwórkowe, piątkowe, szóstkowe i trudniejsze, tak więc "dla każdego coś miłego". Są tutaj zarówno drogi ubezpieczone, jak i na własnej asekuracji, jednakże nadmiaru spitów nie ma... W kwestii trudności nie ma specjalnych ograniczeń - drogi dobieramy do umiejętności i możliwości uczestników wyjazdu.

Termin:

20-29.06.2019

Koszt:

2000 PLN

Cena obejmuje: szkolenie, opiekę instruktorską, wyposażenie w niezbędny sprzęt, zdjęcia z wyjazdu. W cenę nie są wliczone koszty przejazdu, promu, noclegów, wyżywienia i ubezpieczenia. Koszt paliwa i winiet na autostrady to ok. 300-400,- PLN /os. w zależności od ilości uczestników. Koszt promu ok. 400-500 PLN/os. w zależności od ilości uczestników i terminu zakupu biletu.

Noclegi

Mieszkamy w domu (kuchnia, łazienka, pokoje). Dzięki temu mamy pełną swobodę działania, minimalizujemy koszty wyżywienia i możemy naładować "akumulatory" na kolejny intensywny dzień wspinaczkowy. Koszt noclegów zależy od kursu korony norweskiej, ilości uczestników i terminu rezerwacji. Zazwyczaj mieści się w ok. 70-90zł/os/noc.

Dojazd

Jedziemy samochodem z (okolic) Krakowa. Jest też możliwość zabrania uczestników z umówionego miejsca na trasie. Jest również opcja samolotowa.

Wyżywienie: we własnym zakresie – zazwyczaj robimy zakupy (w Polsce) i gotujemy wspólnie.

Sprzęt

Zapewniamy cały konieczny sprzęt wspinaczkowy wiodących światowych producentów (m.in. firm Mammut, Petzl, Black Diamond i innych), który posiada odpowiednie atesty Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA / Unii Europejskiej CE. Każdy uczestnik otrzymuje szczegółowe wskazówki, jak przygotować się do wyjazdu w kwestii sprzętu osobistego i odzieży.

Dzień powszedni wyjazdowy 

wygląda zazwyczaj następująco: Wychodzimy z kwatery po śniadaniu i wypiciu odpowiedniej ilości porannej kawy, a następnie jedziemy lub idziemy w wybrany rejon. A potem to już wspinanie, wspinanie, wspinanie… Zazwyczaj do późnego popołudnia/wieczora. Przy odpowiedniej pogodzie zaliczamy kąpiel w tzw. "wannach" - to kilkaset metrów połogich granitowych płyt, po których niespiesznie płynie potok. I tak przez cały wyjazd. Wieczorem następują same przyjemności: prysznic, obiadokolacja, a na deser podsumowanie dnia i omówienie planów na następny dzień.

Czego możesz oczekiwać?

Wszystkie sprawy organizacyjne leżą po naszej stronie, Tobie pozostaje spakować plecak, dotrzeć w umówione miejsce, wsiąść do naszego busa i ... skupić się na wspinaniu oraz zapierających dech w piersiach widokach. Wyjazd do Norwegii to przede wszystkim wspinanie "do upadłego", dzika przyroda, wspaniałe zachody słońca i absolutny brak wspinaczkowych tłumów;-) No i oczywiście okazja do nauki. "Zwykłe" szkolenie wzbogacamy o własne doświadczenia i „patenty”, które sprawdziły się w naszej prywatnej działalności wspinaczkowej w Tatrach, Alpach oraz innych górach na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Natomiast w kwestii atmosfery na wyjeździe liczymy również na Ciebie. ;-)

Wymagania

Wymagane minimum stanowią umiejętności i wiedza, które zdobywa się na podstawowym kursie wspinaczki skalnej PZA (asekuracja partnera, prowadzenie, zjazdy na linie, budowa stanowisk, operacje sprzętowe itp.). Każdy obóz rozpoczynamy od unifikacji tych umiejętności oraz koniecznego doszkolenia, abyśmy mówili "jednym językiem". Ma to wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak i na efekty wspinaczkowe w trakcie wyjazdu.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Piotr & Krzysztof