Podstawowy kurs wspinaczki lodowej - Tatry

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Podstawowy kurs wspinaczki lodowej to 3-dniowe szkolenie przygotowujące do samodzielnego i bezpiecznego pokonywania dróg lodowych. Kursy odbywają się w Tatrach Wysokich (Polska i/lub Słowacja) w zależności od aktualnych warunków lodowych oraz lawinowych, a obecnie również w zależności od sytuacji epidemicznej i związanych z tym obostrzeń. Niekiedy może być konieczna zmiana lokalizacji szkolenia z uwagi na aktualne warunki lawinowe. Szkolenie obejmuje najważniejsze i niezbędne aspekty wspinaczki na lodospadach: technika wspinania w lodzie, asekuracja oraz zjazdy w terenie lodowym i mieszanym, budowa Abałakova, wspinaczka i prowadzenie na drogach jedno- i wielowyciągowych, ocena warunków i dobór celów, wyposażenie wspinacza lodowego.

Najważniejsze informacje w skrócie:

Terminy:

Jesteś zainteresowana/y? - Skontaktuj się ze mną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 602 677 547

Na obecną chwilę niestety nie mam wolnych terminów.

Ze względu na to, że wspinaczka lodowa jest bardzo uzależniona od warunków oraz z uwagi na dynamiczną sytuację związaną z epidemią Covid-19 poszczególne terminy mogą ulec zmianie/przesunięciu. Zapytaj o interesujący Cię termin.

Koszt: 1400 PLN* (3 dni)

*Cena obejmuje: szkolenie w zakresie wspinaczki w lodzie, opiekę instruktorską, wyposażenie w niezbędny sprzęt techniczny (raki, czekany wspinaczkowe, śruby lodowe etc. z wyjątkiem butów), ZDJĘCIA Z KURSU.

Cena nie obejmuje: noclegów, wyżywienia i ubezpieczenia.

Noclegi: schronisko, kwatera prywatna

Jak zarezerwować kurs?

Uwaga: Wspinanie i działalność górska to nie "masówka", z tego względu dysponuję ograniczoną liczbą miejsc w poszczególnych terminach. Rezerwacja miejsca na kursie w danym terminie następuje po wpłacie opłaty rezerwacyjnej. Jeśli nie przyjedziesz na szkolenie, opłata rezerwacyjna przepada.

Ważne: Zgłaszając się na szkolenie/wyjazd i dokonując opłaty rezerwacyjnej potwierdzasz, że akceptujesz Regulamin. 

Zapoznaj się z pełnym opisem szkolenia

Wspinaczka lodowa to fascynująca odmiana wspinania. Nigdy nie przejdziesz dwa razy tego samego lodospadu. Lód „żyje” i ciągle się zmienia. Tak więc lodospad, który przeszedłeś dzisiaj, jutro będzie zupełnie inny. Bezpieczne wspinanie po tak zmiennej materii wymaga jednak sporej wiedzy. W trakcie kursu zdobędziesz niezbędne kompendium praktycznej wiedzy z tego zakresu.

Kursy wspinaczki lodowej prowadzę osobiście. 

Rejony

Wspinamy się na lodospadach w różnych rejonach Tatr Wysokich. Po polskiej stronie są to: Hala Gąsienicowa, Dol. Roztoki/Dol. Pięciu Stawów Polskich, Morskie Oko. Po stronie słowackiej są to przede wszystkim Dol. Białej Wody oraz Dol. Staroleśna.

Czego się nauczysz, czyli program kursu

Każdy znajdzie lód na miarę swoich możliwości. Naukę rozpoczniemy od wspinaczki na wędkę na połogim kilkunastometrowym lodospadzie. Po opanowaniu koniecznych technik wspinaczkowych i nabyciu umiejętności sprzętowych pokonamy lodospad o długości kilku wyciągów. Najważniejsze elementy szkolenia to:

  • technika poruszania się w rakach (połogi lód do coraz stromszego)
  • technika osadzania czekanów (zabijanie i zaczepianie dziabek)
  • technika pokonywania różnych formacji lodowych
  • asekuracja w terenie lodowym i mieszanym (śruby lodowe, oczka/ucha lodowe, igły do traw etc.)
  • budowa stanowisk w lodzie (Abałakov, śruby lodowe)
  • wspinaczki - prowadzenie na drogach jedno- i wielowyciągowych
  • strategia i taktyka we wspinaczce lodowej, wybór celów
  • budowa lodospadów i ocena warunków
  • sprzęt i wyposażenie wspinacza podczas wspinaczki lodowej

Terminy:

Jesteś zainteresowana/y? - Skontaktuj się ze mną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 602 677 547

Na obecną chwilę niestety nie mam wolnych terminów.

Ze względu na to, że wspinaczka lodowa jest bardzo uzależniona od warunków oraz z uwagi na dynamiczną sytuację związaną z epidemią Covid-19 poszczególne terminy mogą ulec zmianie/przesunięciu. Zapytaj o interesujący Cię termin.

Koszt: 1400 PLN* (3 dni)

Noclegi: schronisko, kwatera prywatna

*Cena obejmuje: szkolenie w zakresie wspinaczki w lodzie, opiekę instruktorską, wyposażenie w niezbędny sprzęt techniczny (raki, czekany wspinaczkowe, śruby lodowe etc. z wyjątkiem butów), ZDJĘCIA Z KURSU.

Cena nie obejmuje: noclegów, wyżywienia i ubezpieczenia.

Sprzęt
Należy posiadać własne buty dające możliwość założenia raków automatycznych, ewentualnie półautomatycznych, odzież z membraną (np. Gore-tex), gogle/okulary (jako ochrona oczu przed odłamkami lodu) oraz plecak (najlepiej ok. 40-45l). Pozostały sprzęt zapewniam. Jest to sprzęt wiodących światowych producentów (m.in. firm Mammut, Petzl, Grivel, Black Diamond i innych), który posiada odpowiednie atesty Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE. Wypożyczam m.in. topowe dziabki Quark i Nomic firmy Petzl lub The Tech Machine firmy Grivel. Każdy uczestnik otrzymuje szczegółowe wskazówki, jak przygotować się do wyjazdu w kwestii sprzętu osobistego i odzieży.

Dzień powszedni kursowy

wygląda zazwyczaj następująco: Wychodzimy z kwatery/schroniska między godz. 7 a 9 rano i podchodzimy pod wybrany lodospad. A potem to już wspinanie, wkręcanie śrub, wspinanie, "dziabanie", wspinanie, zjazdy… Zazwyczaj do późnego popołudnia/wieczora. I tak przez cały czas trwania kursu. Wieczorem po obiadokolacji podsumowujemy dzień, uzupełniamy trochę teorii i omawiamy plany na dzień następny. Kurs wspinaczki lodowej prowadzę w oparciu o wytyczne PZA wzbogacając je o własne doświadczenia i „patenty”, które sprawdziły się w prywatnej działalności wspinaczkowej w Tatrach, Alpach oraz innych górach na przestrzeni ostatnich ponad 30 lat.

Czego możesz oczekiwać?

Na kursie zdobędziesz praktyczną wiedzę i umiejętności, które pozwolą Ci na samodzielną wspinaczkę w lodzie. Im szybciej będziesz przyswajał przekazywaną wiedzę, tym więcej będę mógł Tobie pokazać i więcej Cię nauczyć. Tak więc nie nastawiaj się na rodzaj "lodowego SPA";-) Kurs wspinaczki lodowej to czas ciężkiej, niekiedy lodowatej, ale bardzo przyjemnej pracy zarówno dla Ciebie jak i dla mnie… Nie mówiąc o przeżyciach i scenerii, w której będziemy działać. Jeden z Absolwentów podsumował to kiedyś słowami: „Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo i słowa dotrzymał.” :-)

Wymagania

Punktem wyjścia będą umiejętności i wiedza, które zdobywa się na pełnym kursie wspinaczki skalnej PZA (asekuracja partnera, prowadzenie, zjazdy na linie itp.). Przydają się również umiejętności i wiedza z zakresu kursu zimowej turystyki wysokogórskiej. Jeśli jakiś element będzie wymagał przypomnienia lub uzupełnienia, to na pewno się tym zajmiemy podczas szkolenia. No cóż, wiedza bywa ulotna, a w dodatku niektóre techniki stosuje się rzadziej… Niewątpliwie otaczająca nas sceneria będzie motywować do szybkiego przypominania sobie rzeczy zapomnianych oraz do przyswajania nowej wiedzy.