Kurs wspinaczki skalnej - 6 dni (etap I + etap II: drogi ubezpieczone i na własnej asekuracji)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Najważniejsze informacje w skrócie

Dla kogo?

Kurs ten dedykujemy osobom, które rozpoczęły już swoją przygodę ze wspinaniem na sztucznej ścianie i/lub w skałkach i posiadają podstawowe umiejętności z zakresu asekuracji (wiązanie się liną do uprzęży, obsługa przyrządu asekuracyjnego, asekuracja partnera i wspinaczka "na wędkę").

Jeśli jesteś osobą początkującą, ale ambitną, szybko się uczysz i już wiesz, że "wspinanie to jest TO", to również możesz zapisać się na ten kurs, przygotuj się jednak na bardzo intensywną naukę. J

 

Program kursu

Na pełnym 6-dniowym kursie wspinaczki skalnej wg. programu PZA zdobędziesz kompleksową i usystematyzowaną wiedzę oraz nabędziesz umiejętności, które są niezbędne, aby samodzielnie i bezpiecznie uprawiać wspinaczkę w rejonach skałkowych na drogach jedno- i wielowyciągowych, na drogach ubezpieczonych i na własnej asekuracji. Szkolenie na tym kursie obejmuje wszystkie elementy kursu wspinaczki na drogach ubezpieczonych (etap I) oraz kursu wspinaczki na własnej asekuracji (etap II).

Wiedza i umiejętności z zakresu kursu wspinaczki skalnej są również niezbędne, jeśli planujesz udział w kursie taternickim i chcesz wspinać się w górach.

Szczegółowy opis szkolenia znajdziesz poniżej (Szczegółowy opis kursu).

Instruktorzy, liczba uczestników, czas trwania kursu, lokalizacja i inne ważne informacje

Szkolenie trwa pełne 6 dni.

Kurs jest prowadzony zgodnie z programem PZA wyłącznie przez instruktorów PZA posiadających wieloletnie doświadczenie wspinaczkowe (ponad 30 lat) i szkoleniowe (19 lat) oraz aktualną licencję PZA.

Pod opieką jednego instruktora znajdują się maks. 4 osoby.

Kurs odbywa się przy zgłoszeniu min. 2 osób.

Kurs odbywa się na terenie Skałek Podkrakowskich (Jura Krakowsko-Częstochowska). W zależności od pogody, etapu kursu oraz możliwości uczestników szkolenia wspinamy się w Dol. Będkowskiej, Dol. Kobylańskiej, Dol. Bolechowickiej oraz na Ostańcach Jerzmanowickich.

Terminy, ceny, zniżki 2022

TERMIN CENA LICZBA MIEJSC
04-09.04.2022 1400 zł brak wolnych miejsc
23-28.04.2022 1400 zł brak wolnych miejsc
30.04-05.05.2022 1700 zł brak wolnych miejsc
16-21.05.2022 1500 brak wolnych miejsc
20-25.06.2022 1500 zł brak wolnych miejsc
11-16.07.2022 1500 zł brak wolnych miejsc
25-30.07.2022 1500 zł brak wolnych miejsc
02-07.08.2022 1500 zł 1 wolne miejsce
15-20.08.2022 1500 zł brak wolnych miejsc
22-27.08.2022 1500 zł brak wolnych miejsc
17-22.10.2022 1400 zł brak wolnych miejsc
24-29.10.2022 1400 zł 2 wolne miejsca


Uwaga: Organizuję również kursy w terminach określonych przez klientów, zarówno szkolenia grupowe (od 3 osób), jak i indywidualne (1-2 osoby). Zapraszamy.

Cena kursu obejmuje:

 • opiekę instruktorską
 • szkolenie
 • wyposażenie w niezbędny sprzęt (w razie potrzeby również buty wspinaczkowe)
 • dojazdy z "Brandysówki" na miejsce szkolenia

W cenę kursu nie są wliczone: dojazd do "Brandysówki", noclegi i wyżywienie.

Uwaga zniżki!

 • W przypadku zgłoszenia się na kurs razem trzech osób, każda osoba otrzymuje zniżkę 30 zł.
 • W przypadku zgłoszenia się na kurs razem czterech, każda osoba otrzymuje zniżkę 50 zł.

* Zniżki nie sumują się i przysługują osobom posiadającym własne buty wspinaczkowe 

Zakwaterowanie

W trakcie kursu uczestnicy mieszkają w bazie Szkoły w gospodarstwie agroturystycznym "Brandysówka" w Dol. Będkowskiej pod Sokolicą. Możesz wybrać nocleg w jednym z pokoi w schronisku lub we własnym namiocie na polu namiotowym. Dokładny opis i cennik znajdziesz na stronie "Brandysówki". Po potwierdzeniu rezerwacji miejsca na kursie dokonujemy rezerwacji noclegów zgodnie z Twoim wyborem. Możesz również dojeżdżać codziennie, jeśli mieszkasz w pobliżu.

Jak zarezerwować miejsce na kursie?

Uwaga: Wspinanie i działalność górska to nie "masówka", z tego względu dysponuję ograniczoną liczbą miejsc w poszczególnych terminach. Rezerwacja miejsca na kursie w danym terminie następuje po wpłacie opłaty rezerwacyjnej. Jeśli nie przyjedziesz na szkolenie, opłata rezerwacyjna przepada.

Ważne: Zgłaszając się na szkolenie/wyjazd i dokonując opłaty rezerwacyjnej potwierdzasz, że akceptujesz Regulamin. 

Rezerwacja miejsca na kursie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Szczegółowy opis kursu

Dla kogo, czyli wybór szkolenia i wymagania

Pełny 6-dniowy kurs wspinaczki skalnej wg. programu PZA jest najbardziej kompleksowym szkoleniem w skałkach. Obejmuje wszystkie elementy kursu wspinaczki na drogach ubezpieczonych (etap I) oraz kursu wspinaczki na własnej asekuracji (etap II).

Kurs ten polecam osobom, które rozpoczęły już swoją przygodę ze wspinaniem na sztucznej ścianie lub podczas podczas wyjazdów w skałki i opanowały podstawowe umiejętności z zakresu asekuracji (wiązanie się liną do uprzęży, obsługa przyrządu asekuracyjnego, asekuracja partnera i wspinaczka "na wędkę").

Dla osób zupełnie początkujących, która nie miały dotychczas żadnego kontaktu ze wspinaniem, jest to zazwyczaj bardzo obszerny materiał. W tym wypadku polecam rozbicie szkolenia w skałkach na dwa etapy: kurs wspinaczki na drogach ubezpieczonych (tzw. etap I - 4 dni) oraz kurs wspinaczki na własnej asekuracji (tzw. etap II - 4 dni). 

Jeśli jesteś osobą początkującą, ale ambitną i szybko się uczysz, również możesz zapisać się na ten kurs - przygotuj się na intensywną naukę. J

Czego się nauczysz, czyli program szkolenia

W trakcie 6-dniowego kursu wspinaczki skalnej wg. programu PZA zdobędziesz kompleksową i usystematyzowaną wiedzę oraz umiejętności, które są niezbędne, aby samodzielnie i bezpiecznie uprawiać wspinaczkę w rejonach skałkowych na drogach jedno- i wielowyciągowych, na drogach ubezpieczonych i na własnej asekuracji. Szkolenie na tym kursie obejmuje wszystkie elementy kursu wspinaczki na drogach ubezpieczonych (etap I) oraz kursu wspinaczki na własnej asekuracji (etap II).

Wiedza i umiejętności z zakresu kursu wspinaczki skalnej są również niezbędne, jeśli planujesz udział w kursie taternickim i chcesz wspinać się w górach.

Na pełnym 6-dniowym kursie wspinaczki skalnej m.in.:

 • zapoznasz się bardzo dokładnie ze sprzętem wspinaczkowym i dowiesz się do czego służą jego poszczególne elementy
 • nauczysz się wszystkich potrzebnych węzłów, metod asekuracji, budowy bezpiecznych stanowisk asekuracyjnych
 • dowiesz się jak korzystać z punktów asekuracyjnych na stałe zainstalowanych w skale oraz nauczysz się zakładać własne (kości: rocksy, hexy, tricamy, friendy)
 • nauczysz się wspinać na drogach krótszych (jednowyciągowych) oraz dłuższych (wielowyciągowych)
 • nauczysz się zjeżdżać i podchodzić po linie
 • nauczysz się, jak pomóc partnerowi, który uległ wypadkowi
 • nauczysz się, jak poradzić sobie w sytuacjach awaryjnych (podstawy autoratownictwa)
 • oraz nabędziesz wiele innych umiejętności koniecznych, aby wspinać się bezpiecznie i mieć z tego wielką frajdę.

Pełny program kursu wspinaczki skalnej (podstawowego 6-dniowego kursu wspinaczki w skałkach) PZA znajdziesz tutaj.

Zaliczenie kursu i skierowanie na kurs taternicki

Ukończenie i zaliczenie kursu (techniki asekuracji, techniki linowe, prowadzenie dróg o trudnościach min. IV na własnej asekuracji) umożliwia kontynuację szkolenia na kursie taternickim.

Dzień powszedni kursowy, czyli czego możesz oczekiwać

W ciągu dnia czeka Cię ok. 7-8 godzin intensywnych zajęć praktycznych w skałkach. Zagadnienia bardziej teoretyczne omawiamy w odpowiednich momentach w trakcie zajęć praktycznych lub przerwy w tych zajęciach, jeśli tylko pozwala na to pogoda. W razie mniej stabilnych warunków pogodowych zagadnienia teoretyczne omawiamy w bazie, a czas w skałkach staramy się wykorzystać w 100% na wspinanie i zagadnienia praktyczne.

Intensywność ćwiczeń w zakresie poszczególnych punktów programu dopasowuję do umiejętności i potrzeb uczestników szkolenia, tak aby po zaliczonym kursie każdy potrafił samodzielnie oraz w sposób bezpieczny i samodzielny uprawiać wspinaczkę w terenie skalnym, który nie ma charakteru wysokogórskiego.

Kursy wspinaczki skalnej prowadzę wg. programu PZA wzbogacając je o własne doświadczenia i „patenty”, które sprawdziły się w mojej "prywatnej" działalności wspinaczkowej w Tatrach, Alpach oraz innych górach na przestrzeni ostatnich ponad 30 lat.

Im szybciej będziesz przyswajał przekazywaną wiedzę, tym więcej będę mógł Tobie pokazać i więcej Cię nauczyć. Jeden z Absolwentów moich kursów podsumował to kiedyś słowami: „Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo i słowa dotrzymał.” :-)

Rejon szkolenia

Kurs odbywa się na terenie Skałek Podkrakowskich (Jura Krakowsko-Częstochowska). W zależności od pogody, etapu kursu oraz możliwości uczestników szkolenia wspinamy się w Dol. Będkowskiej, Dol. Kobylańskiej, Dol. Bolechowickiej oraz na Ostańcach Jerzmanowickich.

 

Rezerwacja miejsca na kursie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.