Kurs wspinaczki skalnej etap I (4 dni - drogi ubezpieczone)

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Najważniejsze informacje w skrócie

Dla kogo?

Kurs ten polecam:

 • osobom, które chcą się nauczyć wspinać na drogach wyposażonych w komplet stałych punktów asekuracyjnych na wędkę oraz z dolną asekuracją
 • osobom początkującym, które nie miały dotychczas kontaktu ze wspinaniem
 • osobom początkującym, które miały dotychczas sporadyczny kontakt ze wspinaniem (np. kilka wizyt na sztucznej ścianie)

Terminy, ceny 2022

TERMIN CENA LICZBA MIEJSC
04-07.04 1000 zł brak wolnych miejsc
23-26.04 1000 zł brak wolnych miejsc
30.04-02.05 1300 zł brak wolnych miejsc
16-19.05 1100 zł brak wolnych miejsc
 20-23.06 1100 zł brak wolnych miejsc
11-14.07 1100 zł brak wolnych miejsc
25-28.07 1100 zł brak wolnych miejsc
15-18.08 1100 zł brak wolnych miejsc
19-22.09 1100 zł brak wolnych miejsc
10-13.10 1000 zł 4 wolne miejsca
17-20.10 1000 zł 4 wolne miejsca 
24-27.10 1000 zł 4 wolne miejsca


Uwaga: Organizuję również kursy w terminach określonych przez klientów, zarówno szkolenia grupowe (od 3 osób), jak i indywidualne (1-2 osoby). Zapraszam.

Cena kursu obejmuje:

 • opiekę instruktorską
 • szkolenie
 • wyposażenie w niezbędny sprzęt
 • dojazdy z "Brandysówki" na miejsce szkolenia (w razie potrzeby)

W cenę kursu nie są wliczone: dojazd do "Brandysówki", noclegi i wyżywienie. 

Zakwaterowanie

W trakcie kursu uczestnicy mieszkają w bazie Szkoły w gospodarstwie agroturystycznym "Brandysówka" w Dol. Będkowskiej pod Sokolicą. Możesz wybrać nocleg w jednym z pokoi w schronisku lub we własnym namiocie na polu namiotowym. Dokładny opis i cennik znajdziesz na stronie "Brandysówki". Po potwierdzeniu rezerwacji miejsca na kursie dokonujemy rezerwacji noclegów zgodnie z Twoim wyborem. Możesz również dojeżdżać codziennie, jeśli mieszkasz w pobliżu.

Jak zarezerwować miejsce na kursie?

Uwaga: Wspinanie i działalność górska to nie "masówka", z tego względu dysponuję ograniczoną liczbą miejsc w poszczególnych terminach. Rezerwacja miejsca na kursie w danym terminie następuje po wpłacie opłaty rezerwacyjnej. Jeśli nie przyjedziesz na szkolenie, opłata rezerwacyjna przepada.

Ważne: Zgłaszając się na szkolenie/wyjazd i dokonując opłaty rezerwacyjnej potwierdzasz, że akceptujesz Regulamin. 

Program kursu

W trakcie podstawowego kursu wspinaczki skalnej (etap I - 4 dni, drogi ubezpieczone) zdobędziesz kompleksową i usystematyzowaną wiedzę oraz nabędziesz umiejętności, które są niezbędne, aby samodzielnie i bezpiecznie uprawiać wspinaczkę zarówno na sztucznej ścianie, jak i w rejonach skałkowych na drogach ubezpieczonych, czyli wyposażonych w komplet punktów asekuracyjnych oraz stałe stanowiska. Po ukończeniu podstawowego kursu wspinaczki skalnej (etap I) możesz kontynuować szkolenie na kursie wspinaczki na własnej asekuracji (etap II, 4 dni). W ten sposób zdobędziesz kompleksową wiedzę oraz umiejętności sprzętowe, aby samodzielnie wspinać się w skałkach na drogach ubezpieczonych oraz na własnej asekuracji.

Wiedza i umiejętności z zakresu kursu wspinaczki skalnej etap I (drogi ubezpieczone) i etap II (własna asekuracja) są niezbędne, jeśli planujesz udział w kursie taternickim i chcesz wspinać się w górach.

Szczegółowy opis i program szkolenia znajdziesz poniżej.

Instruktorzy, liczba uczestników, czas trwania kursu, lokalizacja i inne ważne informacje

Szkolenie trwa pełne 4 dni.

Kurs jest prowadzony zgodnie z programem PZA wyłącznie przez instruktorów PZA posiadających wieloletnie doświadczenie wspinaczkowe (ponad 30 lat) i szkoleniowe (20 lat) oraz aktualną licencję PZA.

Pod opieką jednego instruktora znajdują się maks. 4 osoby.

Kurs odbywa się przy zgłoszeniu min. 2 osób.

Kurs odbywa się na terenie Skałek Podkrakowskich (Jura Krakowsko-Częstochowska). W zależności od pogody, etapu kursu oraz możliwości uczestników szkolenia wspinamy się w Dol. Będkowskiej, Dol. Kobylańskiej, Dol. Bolechowickiej oraz na Ostańcach Jerzmanowickich.

Rezerwacja miejsca na kursie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegółowy opis kursu

Dla kogo, czyli wybór szkolenia i wymagania

Podstawowy 4-dniowy kurs wspinaczki skalnej (etap I) przygotowuje do samodzielnej wspinaczki na drogach ubezpieczonych, czyli wyposażonych w komplet punktów asekuracyjnych oraz stałe stanowiska. Szkolenie prowadzimy zgodnie z programem Polskiego Związku Alpinizmu (PZA).

Kurs ten polecam osobom początkującym, które nie miały jeszcze kontaktu ze wspinaniem lub kontakt ten był sporadyczny (np. kilka wizyt na sztucznej ścianie).

Czego się nauczysz, czyli program szkolenia

W trakcie podstawowego kursu wspinaczki skalnej (etap I - 4 dni, drogi ubezpieczone) zdobędziesz kompleksową i usystematyzowaną wiedzę oraz nabędziesz umiejętności, które są niezbędne, aby samodzielnie i bezpiecznie uprawiać wspinaczkę zarówno na sztucznej ścianie, jak i w rejonach skałkowych na drogach ubezpieczonych, czyli wyposażonych w komplet punktów asekuracyjnych oraz stałe stanowiska. Po ukończeniu podstawowego kursu wspinaczki skalnej (etap I) możesz kontynuować szkolenie na kursie wspinaczki na własnej asekuracji (etap II, 4 dni). W ten sposób zdobędziesz kompleksową wiedzę oraz umiejętności sprzętowe, aby samodzielnie wspinać się w skałkach na drogach ubezpieczonych oraz na własnej asekuracji.

Wiedza i umiejętności z zakresu kursu wspinaczki skalnej etap I (drogi ubezpieczone) i etap II (własna asekuracja) są niezbędne, jeśli planujesz udział w kursie taternickim i chcesz wspinać się w górach.

Na podstawowym kursie wspinaczki skalnej (etap I - 4 dni, drogi ubezpieczone) m.in.:

 • zapoznasz się bardzo dokładnie ze sprzętem wspinaczkowym i dowiesz się do czego służą jego poszczególne elementy
 • nauczysz się wielu potrzebnych węzłów, metod asekuracji, budowy bezpiecznych stanowisk asekuracyjnych 
 • nauczysz się obsługi różnych przyrządów asekuracyjnych
 • dowiesz się jak korzystać z punktów asekuracyjnych oraz gotowych stanowisk na stałe zainstalowanych w skale
 • nauczysz się wspinać i asekurować na wędkę
 • nauczysz się wspinać z dolną asekuracją (na prowadzeniu) w na drogach jednowyciągowych z przewiązaniem przez stanowisko zjazdowe
 • nauczysz się wspinać w zespole na drogach jednowyciągowych
 • nauczysz się zjeżdżać na linie w wysokim przyrządzie
 • oraz nabędziesz wiele innych umiejętności koniecznych, aby wspinać się bezpiecznie i mieć z tego wielką frajdę.

Pełny program kursu wspinaczki skalnej (podstawowego 6-dniowego kursu wspinaczki w skałkach) PZA znajdziesz tutaj.

Zaliczenie kursu

Ukończenie i zaliczenie kursu umożliwia kontynuację szkolenia na kursie wspinaczki na własnej asekuracji (etap II). Absolwenci otrzymują zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z programem PZA.

Dzień powszedni kursowy, czyli czego możesz oczekiwać

W ciągu dnia czeka Cię ok. 7-8 godzin intensywnych zajęć praktycznych w skałkach. Zagadnienia bardziej teoretyczne omawiamy w odpowiednich momentach w trakcie zajęć praktycznych lub przerwy w tych zajęciach, jeśli tylko pozwala na to pogoda. W razie mniej stabilnych warunków pogodowych zagadnienia teoretyczne omawiamy w bazie, a czas w skałkach staramy się wykorzystać w 100% na wspinanie i zagadnienia praktyczne.

Intensywność ćwiczeń w zakresie poszczególnych punktów programu dopasowuję do umiejętności i potrzeb uczestników szkolenia, tak aby po zaliczonym kursie każdy potrafił samodzielnie oraz w sposób bezpieczny samodzielny uprawiać wspinaczkę w terenie skalnym na drogach ubezpieczonych.

Kursy wspinaczki skalnej prowadzę wg. programu PZA wzbogacając je o własne doświadczenia i „patenty”, które sprawdziły się w mojej "prywatnej" działalności wspinaczkowej w Tatrach, Alpach oraz innych górach na przestrzeni ostatnich ponad 30 lat.

Im szybciej będziesz przyswajał przekazywaną wiedzę, tym więcej będę mógł Tobie pokazać i więcej Cię nauczyć. Jeden z Absolwentów moich kursów podsumował to kiedyś słowami: „Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo i słowa dotrzymał.” :-)