Kurs wspinaczki skalnej - etap II (własna asekuracja)

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Najważniejsze informacje w skrócie

Dla kogo?

Kurs ten polecamy osobom, które wspinają się już w skałkach na drogach ubezpieczonych (ukończyły podstawowy kurs wspinaczki skalnej etap I na drogach ubezpieczonych i/lub posiadają wiedzę oraz umiejętności z tego zakresu) i chciałyby:

 • uzupełnić swoją wiedzę oraz umiejętności i nauczyć wspinać się również na drogach wymagających samodzielnego zakładania punktów asekuracyjnych
 • kontynuować szkolenie wspinaczkowe na letnim kursie taternickim

Terminy, ceny 2022

TERMIN CENA LICZBA MIEJSC MIEJSCE KURSU
06-09.04 1100 zł brak miejsc Jura
25-28.04 1100 zł brak miejsc Jura
02-05.05 1200 zł brak miejsc Jura
18-21.05 1200 zł brak miejsc Rudawy/Sokoliki
23-26.05 1200 zł 1 miejsca Rudawy/Sokoliki
28-31.05 1200 zł brak miejsc Rudawy/Sokoliki
22-25.06 1200 zł brak miejsc Jura
17-20.08. 1200 zł brak miejsc Jura
21-24.08 1200 zł brak miejsc Rudawy/Sokoliki
12-15.10 1100 zł 4 miejsca Jura 
27-30.10 1100 zł 4 miejsca Jura 


Uwaga: Organizuję również kursy w terminach określonych przez klientów, zarówno szkolenia grupowe (od 3 osób), jak i indywidualne (1-2 osoby). Zapraszamy.

Cena kursu obejmuje:

 • opiekę instruktorską
 • szkolenie
 • wyposażenie w niezbędny sprzęt (z wyjątkiem butów wspinaczkowych)
 • dojazdy z kwatery na miejsce szkolenia (w razie potrzeby)

W cenę kursu nie są wliczone: dojazd do kwatery, noclegi i wyżywienie. 

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie zależy od rejonu, w którym odbywa się szkolenie.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Baza Szkoły w gospodarstwie agroturystycznym "Brandysówka" w Dol. Będkowskiej pod Sokolicą. Możesz wybrać nocleg w pokoju w schronisku lub we własnym namiocie na polu namiotowym. Dokładny opis i cennik na stronie "Brandysówki". Po potwierdzeniu rezerwacji miejsca na kursie dokonujemy rezerwacji noclegów zgodnie z Twoim wyborem. Możesz również dojeżdżać codziennie, jeśli mieszkasz w pobliżu.

Sokoliki / Rudawy Janowickie

Gospodarstwa agroturystyczne, np. Karioka w Karpnikach, pole namiotowe Tabor Pod Krzywą i inne. Po potwierdzeniu rezerwacji miejsca na kursie dokonujemy rezerwacji noclegów zgodnie z Twoim wyborem.

Jak zarezerwować miejsce na kursie?

Uwaga: Wspinanie i działalność górska to nie "masówka", z tego względu dysponuję ograniczoną liczbą miejsc w poszczególnych terminach. Rezerwacja miejsca na kursie w danym terminie następuje po wpłacie opłaty rezerwacyjnej. Jeśli nie przyjedziesz na szkolenie, opłata rezerwacyjna przepada.

Ważne: Zgłaszając się na szkolenie/wyjazd i dokonując opłaty rezerwacyjnej potwierdzasz, że akceptujesz Regulamin. 

Program kursu

Na II etapie kursu wspinaczki skalnej (4 dni, własna asekuracja) zdobędziesz wiedzę i umiejętności, które są niezbędne, aby samodzielnie i bezpiecznie wspinać się w rejonach skałkowych na własnej asekuracji. Nauczysz się zakładać rocksy, hexy, tricamy, kości mechaniczne (friendy), budować stanowiska z ich wykorzystaniem, wspinać na drogach wielowyciągowych oraz poznasz podstawy autoratownictwa. Po ukończeniu kursu wspinaczki skalnej na własnej asekuracji (etap II) możesz kontynuować szkolenie na letnim kursie taternickim.

Wiedza i umiejętności z zakresu kursu wspinaczki skalnej etap I (drogi ubezpieczone) i etap II (własna asekuracja) są niezbędne, jeśli planujesz udział w letnim kursie taternickim i chcesz wspinać się w górach.

Szczegółowy opis i program szkolenia znajdziesz poniżej.

Instruktorzy, liczba uczestników, czas trwania kursu, lokalizacja i inne ważne informacje

Szkolenie trwa pełne 4 dni.

Kurs jest prowadzony zgodnie z programem PZA wyłącznie przez instruktorów PZA posiadających wieloletnie doświadczenie wspinaczkowe (ponad 30 lat) i szkoleniowe (20 lat) oraz aktualną licencję PZA.

Pod opieką jednego instruktora znajdują się maks. 4 osoby.

Kurs odbywa się przy zgłoszeniu min. 2 osób.

Kurs odbywa się na terenie Skałek Podkrakowskich (Jura Krakowsko-Częstochowska) lub w Rudawach Janowickich / Sokolikach. Wybór dróg w danym rejonie zależy od pogody, etapu kursu oraz możliwości uczestników szkolenia.

Rezerwacja miejsca na kursie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegółowy opis kursu

Dla kogo, czyli wybór szkolenia i wymagania

Szkolenie obejmuje 4 dni zajęć praktycznych w skałkach uzupełnianych zajęciami teoretycznymi i jest prowadzone zgodnie z programem PZA. 
Przygotowuje do bezpiecznej samodzielnej wspinaczki po drogach nieubezpieczonych w skałkach, na których istnieje potrzeba zakładania własnych punktów oraz stanowisk asekuracyjnych.

Konieczne jest wcześniejsze ukończenie kursu wspinaczki na drogach ubezpieczonych lub wykazanie się wiedzą i umiejętnościami z tego zakresu.

Czego się nauczysz, czyli program szkolenia

Na kursie wspinaczki skalnej na własnej asekuracji (etap II) m.in.:

 • zapoznasz się ze sprzętem do własnej asekuracji (rocksy, hexy, tricamy, friendy) i nauczysz się dobierać go w zależności od planowanej drogi,
 • nauczysz się zakładać i właściwie rozmieszczać własne punkty asekuracyjne i stanowiska (dolne, górne i pośrednie) z ich użyciem,
 • nauczysz wspinać się na drogach wielowyciągowych z zastosowaniem własnej asekuracji,
 • nauczysz się zjazdów ze stanowiskiem pośrednim,
 • nauczysz się podchodzenia po linie w sytuacji awaryjnej oraz rozwiązywania sytuacji awaryjnych podczas zjazdu,
 • nauczysz się podstaw autoratownictwa,
 • oraz zdobędziesz wiele innych umiejętności koniecznych, aby wspinać się bezpiecznie i mieć z tego wielką frajdę ;-)

Pełny program wspinaczki na własnej asekuracji znajdziesz tutaj.

Zaliczenie kursu

Ukończenie i zaliczenie kursu (techniki asekuracji, techniki linowe, prowadzenie drogi na własnej asekuracji o trudnościach min. IV) daje możliwość kontynuowania szkolenia na letnim kursie taternickim. Absolwenci otrzymują zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z programem PZA.

Dzień powszedni kursowy, czyli czego możesz oczekiwać

W ciągu dnia czeka Cię ok. 7-8 godzin intensywnych zajęć praktycznych w skałkach. Zagadnienia bardziej teoretyczne omawiamy w odpowiednich momentach w trakcie zajęć praktycznych lub przerwy w tych zajęciach, jeśli tylko pozwala na to pogoda. W razie mniej stabilnych warunków pogodowych zagadnienia teoretyczne omawiamy w bazie, a czas w skałkach staram się wykorzystać w 100% na wspinanie i zagadnienia praktyczne.

Intensywność ćwiczeń w zakresie poszczególnych punktów programu dopasowuję do umiejętności i potrzeb uczestników szkolenia, tak aby po zaliczonym kursie każdy potrafił samodzielnie oraz w sposób bezpieczny samodzielny uprawiać wspinaczkę w terenie skalnym na własnej asekuracji. Ukończenie i zaliczenie kursu uprawnia do kontynuacji szkolenia na letnim kursie taternickim.

Kursy wspinaczki skalnej prowadzę wg. programu PZA wzbogacając je o własne doświadczenia i „patenty”, które sprawdziły się w mojej "prywatnej" działalności wspinaczkowej w Tatrach, Alpach oraz innych górach na przestrzeni ostatnich ponad 30 lat.

Im szybciej będziesz przyswajał przekazywaną  wiedzę, tym więcej będę mógł Tobie pokazać i więcej Cię nauczyć. Jeden z Absolwentów moich kursów podsumował to kiedyś słowami: „Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo i słowa dotrzymał.” :-)