Zimowy kurs turystyki wysokogórskiej

Zima nadchodzi wielkimi krokami. Zapraszamy ;-)

Zimowy Kurs Turystyki Wysokogórskiej dedykowany jest osobom początkującym, które chcą nauczyć się bezpiecznego i sprawnego poruszania się zimą w górach, w terenie o charakterze wysokogórskim, niewspinaczkowym.

Kurs przygotowuje do samodzielnego poruszania się zimą w terenie górskim, w terenie niewspinaczkowym oraz turystyki alpejskiej.

Zajęcia praktyczne odbywają się w rejonie Hali Gąsienicowej, która oferuje szeroki wachlarz łatwo dostępnych tras i miejsc szkoleniowych o zróżnicowanym charakterze. Po zajęciach praktycznych, wieczorami przeprowadzane są wykłady teoretyczne. Kurs może zostać przedłużony nieodpłatnie o 1 dzień, w razie warunków atmosferycznych uniemożliwiających realizację programu w założonym terminie.

Szczegółowy program kursu prezentujemy poniżej.

Program:

1. Nauka chodzenia w rakach, hamowanie upadków i samoasekuracja czekanem, stanowiska w śniegu i lodzie.
  2. Poruszanie się w mikście i lodzie, podstawowe węzły, zastosowanie liny.
  3. Podstawy profilaktyki lawinowej, zjazdy na linie i budowanie jamy śnieżnej.
  4. Wycieczka wysokogórska (np.Świnica, Zadni Granat, Żółta P.).

Wykłady:

1. Sprzęt i wyposażenie, specyfika turystyki zimowej, niebezpieczeństwa w zimie i terenie lodowym.
  2. Strategia i taktyka (cel, trasa, ludzie), biwaki zaplanowane i wymuszone.
  3. Lawinoznawstwo, detektory LVS.

Osoby niepełnoletnie mogą być szkolone po uzyskaniu pisemnej zgody podpisanej przez rodziców (prawnych opiekunów).

Forma zajęć: zajęcia praktyczne w Tatrach lub innym rejonie o charakterze wysokogórskim przeplatane teorią, wykłady.

Czas trwania: 4 dni.

Ilość szkolonych: na jednego instruktora do sześciu osób.

Prowadzący: instruktorzy PZA (taternictwa i alpinizmu).

Absolwent otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z programem PZA, podpisane przez instruktora oraz kierownika kursu.

Informacje dla uczestników kursów:

Spotykamy się na Hali Gąsienicowej w budynku COS-PZA "Betlejemka" o godzinie 10, pierwszego dnia kursu.

Szczegóły ustalamy telefonicznie przed kursem.
Budynkiem i zasobami COS-PZA "Betlejemka" zarządza obecny na miejscu "Kierownik obiektu" lub jego zastępca.

Zapewniamy cały sprzęt techniczny, poza obuwiem i odzieżą.
Sprzęt potrzebny do zajęć praktycznych zostanie wydany każdemu z uczestników na miejscu.

Poza sprzętem oferowanym przez nas, niezbędny będzie również osobisty ekwipunek, który każdy uczestnik powinien zabrać ze sobą.

Prosimy o zabranie na kurs:

• ciepła odzież i bielizna oddychająca;
  • czapka (lepiej - kominiarka);
  • odzież wierzchnia nieprzemakalna - przeciwwiatrowa (kurtka z kapturem i spodnie);
  • wysokie stuptuty,
  • solidne górskie buty turystyczne - skórzane (muszą być ciepłe i dobrze zaimpregnowane) albo skorupowe (plastikowe);
  • zapasowe skarpety;
  • rękawice (kilka par, co najmniej jedna para grubych);
  • latarka czołowa z zapasową baterią (może być diodowa);
  • okulary przeciwsłoneczne (porządny filtr UV);
  • plecak z pasem biodrowym (optimum 40-50 l.);
  • krem natłuszczający z filtrem UV;
  • obuwie domowe (kapcie, klapki);
  • scyzoryk lub inny składany lekki nóż;
  • termos metalowy (najlepiej 0,5-0,75 l).

Podany ekwipunek osobisty jest niezbędny dla poprawnego uczestnictwa w kursie. W ten ekwipunek każdy uczestnik kursu ma się zaopatrzyć samodzielnie.

Warto posiadać także:

• śpiwór (Betlejemka oferuje tylko koce),
  • szalik lub flisową chustę,
  • gogle (z jak najjaśniejszą szybą),
  • kijki narciarskie (najlepiej- teleskopowe),

Nie są to rzeczy obowiązkowe, ale znacznie umilą życie.

W "Betlejemce" nie są prowadzone usługi gastronomiczne, oferujemy kuchnię turystyczną wyposażoną w gaz i środki sanitarne (w cenie noclegu)..
Uczestnicy kursów powinni organizować samodzielnie swoje wyżywienie.
Menażki, kubki, sztućce należy mieć własne.
W odległości 5 minut drogi jest schronisko Murowaniec z atrakcyjną ofertą kulinarną (w schronisku można kupować chleb w bochenkach).

Terminy na sezon 2017/2018:

• 07.12.2017   do   10.12.2017
  • 14.12.2017   do   17.12.2017 - brak wolnych miejsc
  • 27.12.2017   do   30.12.2017 - brak wolnych miejsc
  • 04.01.2018   do   07.01.2018
  • 13.01.2018   do   16.01.2018 - brak wolnych miejsc
  • 27.01.2018   do   30.01.2018  - brak wolnych miejsc
  • 03.02.2018   do   06.02.2018 - brak wolnych miejsc
  • 22.02.2018   do   25.02.2018
  • 01.03.2018   do   04.03.2018
  • 10.03.2018   do   13.03.2018
  • 22.03.2018   do   25.03.2018 - brak wolnych miejsc
  • 01.04.2018   do   04.04.2018 - brak wolnych miejsc
  • 19.04.2018   do   22.04.2018

Dodatkowe terminy wkrótce

Uwaga - możliwe również zorganizowanie kursów w terminach określonych przez klientów

Miejsce kursu:

Tatry, Hala Gąsienicowa

Ceny noclegów w 2017 roku:
25 zł – dla członków PZA ,
36 zł – dla osób niezrzeszonych w PZA.

Cena kursu: 790 zł

W cenę kursu nie są wliczone noclegi i wyżywienie.