Porady wspinaczkowe

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Popularność wspinaczki jako jednego ze sposobów aktywnego wypoczynku stale rośnie i coraz więcej osób przyjeżdża w skałki. Cykl artykułów Porady ma na celu przybliżenie osobom nie związanym jeszcze ze środowiskiem wspinaczkowym problematyki wspinaczkowej, zasad asekuracji oraz odpowiedniego zachowania się w skałkach, a także pomóc w doborze sprzętu wspinaczkowego. Może on posłużyć także osobom, które np. ukończyły kurs wspinaczki skalnej ale nie mają jeszcze zbyt wielkiego doświadczenia wspinaczkowego, jako pomoc w odświeżeniu zdobytej na kursie wiedzy.

Artykuły w cyklu Porady z założenia nie są internetowym kursem wspinaczki w rodzaju kursów korespondencyjnych ani Nauk. w weekend. Odpowiednią wiedzę, a przede wszystkim umiejętności konieczne do bezpiecznego uprawiania wspinaczki można zdobyć wyłącznie pod okiem doświadczonego instruktora PZA. Podobnie artykuły te nie mają na celu szczegółowego opisu technicznych niuansów sprzętowych ani technik asekuracyjnych przydatnych zaawansowanym wspinaczom pokonującym ekstremalne drogi w górach. W tym względzie istnieje odpowiednia literatura fachowa.

Artykuły przygotowywane są przez licencjonowanych instruktorów Polskiego Związku Alpinizmu , zgodnie z aktualnym stanem wiedzy wspinaczkowej oraz na podstawie bieżącej literatury fachowej, katalogów producentów sprzętu wspinaczkowego i własnych kilkunastoletnich doświadczeń. Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi dotyczące naszych tekstów. Uwagi oraz pytania prosimy kierować na adres szkoły.

Przypominamy również, że wspinaczka należy do sportów niebezpiecznych i każdy uprawia ją na własne ryzyko. Autorzy nie biorą odpowiedzialności za ewentualne wypadki podczas uprawiania wspinaczki.

Spis tematów:

Liny - należy niewątpliwie do tych elementów sprzętu wspinaczkowego, które kojarzą się ze wspinaniem nawet osobom nie mającym jeszcze nic wspólnego z tym sportem. I słusznie, ponieważ to właśnie lina ma zapewnić wspinaczowi bezpieczeństwo w razie odpadnięcia od ściany... więcej>>> 

Uprzeze wspinaczkowe

Uprzęże wspinaczkowe - Zanim została wymyślona uprząż wspinacze wiązali się liną wokół pasa, co jednakże nie było sposobem gwarantującym bezpieczeństwo. W wyniku dłuższego odpadnięcia wspinacz związany liną w ten sposób może doznać poważnych obrażeń kręgosłupa i żeber... więcej>>>

Karabinki

Karabinki to element sprzętu wspinaczkowego mający ogromną ilość zastosowań. Służą one wspinaczom do wpinania liny do punktów asekuracyjnych, do asekuracji, do zjazdów i do podchodzenia po linie, do noszenia innych elementów sprzętu wspinaczkowego przy uprzęży oraz do wielu innych mniej lub bardziej wymyślnych celów. Mówiąc językiem potocznym karabinki można byłoby określić jako ogniwa wykonane ze stali lub odpowiednich stopów aluminium. ...więcej>>>

Wiazanie się liną

Wiązanie się liną - Zajmiemy się podstawowymi węzłami stosowanymi we wspinaczce, czyli w pierwszym rzędzie tym,  jak poprawnie związać się liną, aby mogła ona spełnić swą najważniejszą funkcję w razie, gdyby zdarzyło się nam odpaść od skały, tzn. aby lina mogła powstrzymać nasz upadek. więcej>>>

Węzły wspinaczkowe

Węzły - Istnieje wiele różnych węzłów, z których niektóre są bardzo efektowne (a co za tym często idzie, skomplikowane). Rzecz polega jednakże na tym, aby znać przede wszystkim węzły przydatne w praktyce (a więc możliwie proste i łatwe do zawiązania również w sytuacjach stresowych czy trudnych bez popełnienia błędu) i sprawdzone (pewne), czyli takie, które posiadają odpowiednią wytrzymałość i spełniają swoją funkcję możliwie bez zarzutu... więcej>>> 

Trening wspinaczkowy

Trening-dziesięć zasad osiągnięcia sukcesu - Poniższe dziesięć zasad zostało opracowanych przez Udo Neumanna, wspinacza, absolwenta znanej niemieckiej Wyższej Szkoły Sportu i uznanego autorytetu w zakresie treningu wspinaczkowego. Poniższe zasady oraz wiele innych bardzo cennych uwag dotyczących treningu wspinaczkowego zawarł on m.in. w artykułach w czasopiśmie "Klettern" oraz w książce „Wspinaczka. Trening i praktyka". Książka ta stanowi jedną z najbardziej znanych pozycji poświęconych treningowi pod kątem wspinaczki skalnej. więcej>>>

Przyrządy asekuracyjne

Przyrządy asekuracyjne - Kolejnym elementem sprzętu wspinaczkowego, którym zajmiemy się w naszym cyklu artykułów "Jak zacząć się wspinać", są przyrządy asekuracyjne. Właściwie należałoby je określić jako przyrządy asekuracyjno-zjazdowe, ponieważ właściwie wszystkie modele mogą służyć zarówno do asekuracji partnera, jak i do samodzielnego zjazdu na linie.więcej>>>