Lód, śnieg, dziki krajobraz, PRZYGODA - (Ice)Climbing & Adventure w Norwegii (Setesdalen, Rjukan)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Krótsze i łatwiejsze lodospady dla początkujących, dłuższe i trudniejsze dla zaawansowanych. Dzika okolica, lodospady, brak tłumów... Zapraszamy na obóz wspinaczki lodowej w Setesdalen w południowej Norwegii oraz w Rjukan położonym ok. 170 km od Oslo.

Wspinaczka lodowa to fascynująca dyscyplina wspinaczkowa. Nigdy nie przejdziesz dwa razy tego samego lodospadu. Lód „żyje” i ciągle się zmienia. Tak więc lodospad, który przeszedłeś dzisiaj, jutro będzie już zupełnie inny. Bezpieczne wspinanie się po tak zmiennej materii wymaga jednak sporej wiedzy. W trakcie obozu przekażemy Tobie kompendium praktycznej wiedzy z tego zakresu.

Najważniejsze informacje w skrócie:

Termin:

30.01-08.02.2020 (lub 31.01-07.02.2020 jeśli wybierzesz opcję lotu samolotem) - SETESDALEN

05-14.03.2020 (lub 06-13.03.2020 jeśli wybierzesz opcję lotu samolotem) - RJUKAN

Koszt: 2400 PLN*

Dojazd: samochód, prom (opcjonalnie samolot)

Noclegi: Samodzielny dom (pokoje, kuchnia, łazienka). Koszt noclegów zależy od terminu ich rezerwacji oraz liczby uczestników.

Rezerwacja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym opisem wyjazdu

Rejon

Wspinamy się na lodospadach w Setesdalen w Norwegii. Setesdalen to dolina rzeki Otra w południowej Norwegii. Jest to bardzo malowniczy rejon obfitujący w wodospady, które w zimie zamieniają się w lodospady. Dolina znajduje się w głębi lądu i jest otoczona przez Fjells, czyli rodzaj pagórkowatego płaskowyżu osiągającego wysokość sporo ponad 1000 m.n.p.m., który w dużej mierze powstrzymuje wilgotne masy powietrza z nad Atlantyku. Dzięki temu pogoda w dolinie bywa stabilniejsza niż w innych rejonach. Położenie doliny oraz ograniczona baza turystyczna w zimie powodują, że nie stoi się w przysłowiowych kolejkach do lodospadów jak w wielu popularnych rejonach alpejskich, a podczas podejść i wspinania towarzyszy dreszczyk emocji znany eksploratorom. Istotną zaletą tego rejonu jest fakt, iż na większości lodospadów występuje stosunkowo niewielkie zagrożenie lawinowe, a podejścia nie są przesadnie długie. Nie należy jednak zapominać, że zima rządzi się swoimi prawami i jeśli śnieg posypie intensywniej może się okazać, że bez rakiet śnieżnych ani rusz...

Paleta trudności jest bardzo szeroka. Każdy znajdzie tutaj lód na miarę swoich możliwości. Pierwsze kroki w lodzie stawiasz na wędkę na połogim kilkunastometrowym lodospadzie, aby po opanowaniu koniecznych technik wspinaczkowych i umiejętności sprzętowych pokonać lodospad o długości ponad 200 metrów, a może i dłuższy...

Termin:

30.01-08.02.2020 (lub 31.01-07.02.2020 jeśli wybierzesz opcję lotu samolotem) - SETESDALEN

05-14.03.2020 (lub 06-13.03.2020 jeśli wybierzesz opcję lotu samolotem) - RJUKAN

Koszt: 2400 PLN*

*Cena obejmuje: szkolenie w zakresie wspinaczki w lodzie, opiekę instruktorską, wyposażenie w niezbędny sprzęt (raki, czekany wspinaczkowe, śruby lodowe etc. z wyjątkiem butów), ZDJĘCIA Z WYJAZDU. W cenę wyjazdu nie są wliczone koszty paliwa, winiet, biletów promowych, noclegów, wyżywienia i ubezpieczenia. Koszt noclegów zależy od terminu ich rezerwacji i liczby uczestników.

Noclegi
Mieszkamy w samodzielnym dom(k)u (kuchnia, łazienka, pokoje). Dzięki temu mamy pełną swobodę działania, minimalizujemy koszty wyżywienia, możemy odpocząć i wysuszyć szpej przed kolejnym dniem wspinaczkowym, a wieczorem uzupełnić teorię oraz naładować "akumulatory" na kolejny intensywny dzień. Koszt noclegów zależy od terminu ich rezerwacji oraz liczby uczestników. 

Dojazd
Jedziemy samochodem z (okolic) Krakowa. Jest też możliwość zabrania uczestników w Katowicach lub innego miejsce na trasie (Kraków - Katowice - Wrocław- Berlin - Hamburg - Hirtshals - Kristiansand - Setesdalen). Do Kristiansand są korzystne cenowo loty np. z Gdańska.

Wyżywienie: we własnym zakresie – zazwyczaj robimy zakupy w Polsce i gotujemy wspólnie.

Sprzęt
Należy posiadać własne buty dające możliwość założenia raków automatycznych, ewentualnie półautomatycznych, odzież z membraną (np. Gore-tex), gogle/okulary (jako ochrona oczu przed odłamkami lodu) oraz plecak (najlepiej ok. 40-45l). Pozostały sprzęt zapewniamy. Jest to sprzęt wiodących światowych producentów (m.in. firm Mammut, Petzl, Black Diamond i innych), np. dziabki Petzl Quark i Nomic, który posiada odpowiednie atesty Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE. Każdy uczestnik otrzymuje szczegółowe wskazówki, jak przygotować się do wyjazdu w kwestii sprzętu osobistego i odzieży.

Jak zarezerwować kurs?

  • wysyłasz mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając imię, nazwisko, kontaktowy numer telefonu oraz adres e-mail
  • jeśli nie jesteś czegoś pewien lub potrzebujesz porady, piszesz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dzwonisz: 602-677-547  (Piotr), 600 351 990 (Krzysztof). Gdy prowadzimy szkolenie nie zawsze możemy odebrać telefon. Dlatego w razie problemów z kontaktem telefonicznym wyślij SMS - oddzwonimy lub napisz na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - odezwiemy się do Ciebie
  • po otrzymaniu zgłoszenia potwierdzamy rezerwację miejsca i przesyłamy dodatkowe info ze wskazówkami, co zabrać na kurs itp.
  • wpłacasz zadatek na nasze konto w celu ostatecznej rezerwacji miejsca
  • jeśli nie masz ukończonych 18 lat będziesz potrzebował pisemnej zgody obojga rodziców

Uwaga: Wspinanie i działalność górska to nie "masówka", więc dysponujemy ograniczoną ilością miejsc w poszczególnych terminach. W związku z tym rezerwacja miejsca na kursie/wyjeździe w danym terminie następuje po wpłacie wadium.

Czego się nauczysz

Najważniejsze zagadnienia:

- Zapoznanie z techniką wspinania z użyciem raków oraz czekanów

- Technika poruszania się w rakach, odpowiednia praca nóg (połogi lód do coraz to stromszego)

- Technika osadzania czekanów - odpowiednie zabijanie oraz zaczepianie dziabek w lodzie

- Technika pokonywania różnych formacji lodowych (pokonywanie odcinków połogich, pionowych oraz formacji przewieszających się, wspinaczki w słabym i cienkim lodzie, odpowiednie wykorzystanie nacieków lodowych)

- Wspinaczka na wędkę (najpierw bez, a następnie z osadzaniem śrub lodowych)

- Instalowanie punktów asekuracyjnych podczas wspinaczki lodowej (różne typy haków/śrub lodowych, instalowanie oczek lodowych etc.)

- Samodzielne prowadzenie na drogach jednowyciągowych i wielowyciągowych

- Budowa stanowisk podczas wspinaczki lodowej (śruby lodowe, tzw. Abałakowy etc.)

Dzień powszedni obozowy

wygląda zazwyczaj następująco: Wychodzimy z kwatery między godz. 6 a 8 rano, podjeżdżamy samochodem w głąb doliny i podchodzimy pod wybrany lodospad. A potem to już wspinanie, wkręcanie śrub, wspinanie, "dziabanie", wspinanie, zjazdy… Zazwyczaj do późnego popołudnia/wieczora. I tak przez cały wyjazd. Wieczorem po powrocie do domu następują same przyjemności: ciepła kąpiel, obiadokolacja, a "na deser" wieczór przy kominku, podsumowanie dnia i omówienie planów na następny dzień. Kursy wspinaczki lodowej prowadzimy w oparciu o wytyczne PZA wzbogacając je o własne doświadczenia i „patenty”, które sprawdziły się w naszej prywatnej działalności wspinaczkowej w Tatrach, Alpach oraz innych górach na przestrzeni ostatnich ok. 30 lat.

Czego możesz oczekiwać?

Wyjazd do Setesdalen to nie tylko kurs i szkolenie. To również kawał nietuzinkowej przygody we wspaniałej dzikiej scenierii zimowej Skandynawii. Nie oczekuj niczego w rodzaju "lodowego SPA";-) Trzeba będzie podejść pod lodospad (być może w rakietach śnieżnych), wspinać się, przyswajać wiedzę, a wieczorem zapalić w kominku i wysuszyć szpej... Kurs wspinaczki lodowej to tydzień ciężkiej, niekiedy lodowatej, ale bardzo przyjemnej pracy zarówno dla Ciebie jak i dla nas… Im szybciej będziesz przyswajał przekazywaną przez nas wiedzę, tym więcej będziemy mogli Tobie pokazać i więcej Cię nauczyć. Jeden z Absolwentów naszych kursów podsumował to kiedyś słowami: „Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo i słowa dotrzymał.” :-)

Wymagania

Punktem wyjścia będą umiejętności i wiedza, które zdobywa się na pełnym kursie wspinaczki skalnej PZA (asekuracja partnera, prowadzenie, zjazdy na linie, budowa stanowisk, operacje sprzętowe itp.). Jeśli posiadasz już wiedzę i umiejętności z zakresu podstawowego kursu zimowej turystyki wysokogórskiej, to z pewnością będzie ona przydatna. Gdyby okazało się, iż jakiś element będzie wymagał przypomnienia, to na pewno się tym zajmiemy w pierwszych dniach szkolenia. No cóż, wiedza bywa ulotna, a w dodatku niektóre techniki stosuje się rzadziej… Niewątpliwie otaczająca nas sceneria będzie motywować do szybkiego przypominania sobie rzeczy zapomnianych oraz do przyswajania nowej wiedzy J

Po kursie wspinaczki lodowej przyjdzie być może czas na kolejny etap wspinaczkowej edukacji, czyli kurs taternicki letni lub zimowy.

A może wybierzesz się z nami na kolejny obóz wspinaczkowy w jakiś ciekawy (i niekoniecznie powszechnie znany) rejon górski? Jeździmy do Szwajcarii, Austrii, Norwegii, Włoch, Hiszpanii i … może Ty podsuniesz nam jakiś nowy ciekawy pomysł?