Obozy wspinaczki lodowej w Norwegii (Rjukan, Hemsedalen)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Obóz wspinaczki lodowej to szkolenie przygotowujące do samodzielnego i bezpiecznego pokonywania dróg lodowych. Szkolenie odbywa się w Rjukan, jednym z najbardziej rozpoznawalnych rejonów lodowych Norwegii położony ok. 170 km od Oslo. Dzięki swojemu położeniu gwarantuje dobre warunki do wspinaczki lodowej. Druga opcja to Setesdalen w południowej Norwegii, rejonie pozbawionym wspinaczkowych i turystycznych tłumów, a zarazem oferującym niesamowitą ilość bardzo urozmaiconych lodospadów.

Szkolenie obejmuje najważniejsze i niezbędne aspekty wspinaczki na lodospadach: technika wspinania w lodzie, asekuracja oraz zjazdy w terenie lodowym i mieszanym, budowa Abałakova, wspinaczka i prowadzenie na drogach jedno- i wielowyciągowych, ocena warunków i dobór celów, wyposażenie wspinacza lodowego.

Kursy wspinaczki lodowej prowadzę osobiście.

Najważniejsze informacje w skrócie:

Termin:

10-17.02.2023 - 4 wolne miejsca

17-25.02.2023 - 4 wolne miejsca

Koszt: _____PLN*

Dojazd: samolot

Noclegi: Samodzielny dom (pokoje, kuchnia, łazienka). Koszt noclegów zależy od terminu ich rezerwacji oraz liczby uczestników.

Rezerwacja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Jak zarezerwować miejsce na wyjazd?

Uwaga: Wspinanie i działalność górska to nie "masówka", z tego względu dysponuję ograniczoną liczbą miejsc w poszczególnych terminach. Rezerwacja miejsca na kursie w danym terminie następuje po wpłacie opłaty rezerwacyjnej. Jeśli nie przyjedziesz na szkolenie, opłata rezerwacyjna przepada.

Ważne: Zgłaszając się na szkolenie/wyjazd i dokonując opłaty rezerwacyjnej potwierdzasz, że akceptujesz Regulamin. 

Zapraszam do zapoznania się z pełnym opisem wyjazdu

Rejon

Wspinamy się na lodospadach w rejonie Rjukan położonym na zachód Oslo. Rjukan to małe miasteczko w dolinie Vestfjord, nazywanej najbardziej mroczną doliną na świecie. Bierze się to stąd, iż w okresie jesienno-zimowym słońce w ogóle nie dociera do dna doliny. Dzięki temu ten malowniczy, obfitujący w wodospady rejon zamienia się w zimie w raj dla wspinaczy lodowych. Położenie doliny oraz usytuowanie lodospadów powodują, że są one w dużym stopniu odporne na ocieplenia i zapewniają wyśmienite warunki do wspinaczki lodowej przez większość sezonu zimowego. Istotną zaletą tego rejonu jest fakt, że na większości lodospadów występuje stosunkowo niewielkie zagrożenie lawinowe, a podejścia nie są przesadnie długie. W przewodniku opisanych jest kilkaset lodospadów w różnych stopniach trudności, od zupełnie łatwych po wiszące sople dla ekspertów. Oprócz tego można znaleźć lodospady, które nie zostały jeszcze opisane.

Czego się nauczysz, czyli program kursu

Każdy znajdzie tutaj lód na miarę swoich możliwości. Pierwsze kroki w lodzie postawisz na wędkę na połogim kilkunastometrowym lodospadzie, aby po opanowaniu koniecznych technik wspinaczkowych i umiejętności sprzętowych pokonać lodospad o długości kilkudziesięciu, a może i więcej, metrów. Najważniejsze elementy szkolenia to:

  • technika poruszania się w rakach (połogi lód do coraz stromszego)
  • technika osadzania czekanów (zabijanie i zaczepianie dziabek)
  • technika pokonywania różnych formacji lodowych
  • asekuracja w terenie lodowym i mieszanym (śruby lodowe, oczka/ucha lodowe, igły do traw etc.)
  • budowa stanowisk w lodzie (Abałakov, śruby lodowe)
  • wspinaczki - prowadzenie na drogach jedno- i wielowyciągowych
  • zjazdy ze stanowisk w lodzie (Abałakov)
  • strategia i taktyka we wspinaczce lodowej, wybór celów
  • budowa lodospadów i ocena warunków
  • sprzęt i wyposażenie wspinacza podczas wspinaczki lodowej

Termin:

10-17.02.2023 - 4 wolne miejsca

17-25.02.2023 - 4 wolne miejsca

Koszt: ____ PLN*

*Cena obejmuje: szkolenie w zakresie wspinaczki w lodzie, opiekę instruktorską, wyposażenie w niezbędny sprzęt (raki, czekany wspinaczkowe, śruby lodowe etc. z wyjątkiem butów), ZDJĘCIA Z WYJAZDU. W cenę wyjazdu nie są wliczone koszty biletów lotniczych, wynajęcia samochodu na miejscu, paliwa, noclegów, wyżywienia i ubezpieczenia.

Noclegi
Mieszkamy w samodzielnym dom(k)u (kuchnia, łazienka, pokoje). Dzięki temu mamy pełną swobodę działania, minimalizujemy koszty wyżywienia, możemy odpocząć i wysuszyć szpej przed kolejnym dniem wspinaczkowym, a wieczorem uzupełnić teorię oraz naładować "akumulatory" na kolejny intensywny dzień. Koszt noclegów zależy od terminu ich rezerwacji i liczby uczestników.

Dojazd
Lecimy samolotem do Oslo-Torp (np. z Krakowa, Warszawy, Katowic). Stamtąd wynajętym samochodem jedziemy do Rjukan (ok. 170 km).

Wyżywienie: we własnym zakresie – zazwyczaj sporą część zakupów robimy w Polsce i gotujemy wspólnie. Mamy do dyspozycji wyposażoną kuchnię.

Sprzęt
Należy posiadać własne buty dające możliwość założenia raków automatycznych, ewentualnie półautomatycznych, odzież z membraną (np. Gore-tex), gogle/okulary (jako ochrona oczu przed odłamkami lodu) oraz plecak (najlepiej ok. 40-45l). Pozostały sprzęt zapewniam. Jest to sprzęt wiodących światowych producentów (m.in. firm Mammut, Petzl, Black Diamond i innych), np. dziabki Petzl Quark i Nomic, który posiada odpowiednie atesty Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE. Każdy uczestnik otrzymuje szczegółowe wskazówki, jak przygotować się do wyjazdu w kwestii sprzętu osobistego i odzieży.

Dzień powszedni kursowy

wygląda zazwyczaj następująco: Wychodzimy z kwatery ok. 8.00 rano, podjeżdżamy samochodem w głąb doliny i podchodzimy pod wybrany lodospad. A potem to już wspinanie, wkręcanie śrub, wspinanie, "dziabanie", wspinanie, zjazdy… Zazwyczaj do późnego popołudnia/wieczora. I tak przez cały wyjazd. Wieczorem po powrocie do domu następują same przyjemności: ciepła kąpiel, obiadokolacja, a na deser podsumowanie dnia i omówienie planów na następny dzień. Kursy wspinaczki lodowej prowadzę w oparciu o wytyczne PZA wzbogacając je o własne doświadczenia i „patenty”, które sprawdziły się w mojej prywatnej działalności wspinaczkowej w Tatrach, Alpach oraz innych górach na przestrzeni ostatnich ponad 30 lat.

Czego możesz oczekiwać?

Wyjazd do Rjukanto nie tylko kurs i szkolenie. To również kawał nietuzinkowej przygody we wspaniałej dzikiej scenerii zimowej Skandynawii. Nie oczekuj niczego w rodzaju "lodowego SPA";-) Trzeba będzie podejść pod lodospad (być może torując w głębokim śniegu), wspinać się, przyswajać wiedzę, a wieczorem wysuszyć i posegregować szpej... Kurs wspinaczki lodowej to tydzień ciężkiej, niekiedy lodowatej, ale bardzo przyjemnej pracy zarówno dla Ciebie jak i dla mnie… Im szybciej będziesz przyswajał przekazywaną wiedzę, tym więcej będę mógł Tobie pokazać i więcej Cię nauczyć. Jeden z Absolwentów moich kursów podsumował to kiedyś słowami: „Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo i słowa dotrzymał.” :-)

Wymagania

Punktem wyjścia będą umiejętności i wiedza, które zdobywa się na pełnym kursie wspinaczki skalnej PZA (asekuracja partnera, prowadzenie, zjazdy na linie, budowa stanowisk, operacje sprzętowe itp.). Jeśli posiadasz już wiedzę i umiejętności z zakresu podstawowego kursu zimowej turystyki wysokogórskiej, to z pewnością będzie ona przydatna. Gdyby okazało się, iż jakiś element będzie wymagał przypomnienia, to na pewno się tym zajmiemy w pierwszych dniach szkolenia. No cóż, wiedza bywa ulotna, a w dodatku niektóre techniki stosuje się rzadziej… Niewątpliwie otaczająca nas sceneria będzie motywować do szybkiego przypominania sobie rzeczy zapomnianych oraz do przyswajania nowej wiedzy J

Po kursie wspinaczki lodowej przyjdzie być może czas na kolejny etap wspinaczkowej edukacji, czyli kurs taternicki letni lub zimowy.

A może wybierzesz się ze mną na kolejny obóz wspinaczkowy w jakiś ciekawy (i niekoniecznie powszechnie znany) rejon górski? Jeździmy do Szwajcarii, Austrii, Norwegii, Włoch, Hiszpanii i … może Ty podsuniesz mi jakiś nowy ciekawy pomysł?