Włoskie słońce w Alpach Szwajcarskich - obóz wspinaczkowy w Ticino

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Szwajcarski "Kanton Słońca", ściany od kilkudziesięciu do kilkuset metrów, drogi we wspaniałej jakości gnejsie, palmy i malownicze kamienne wioski. Zapraszamy na obóz wspinaczkowy w szwajcarskim Ticino.

Najważniejsze informacje w skrócie:

Termin:

10-17.06.2017

Koszt: 1650 PLN* / 1550 PLN* dla absolwentów naszej Szkoły oraz dla uczestników naszych wcześniejszych wyjazdów

Dojazd: bus Szkoły

Noclegi: Kilkusetletni kamienny domek odrestaurowany w standardzie szwajcarskim (w pełni wyposażona kuchnia, łazienka, kominek etc.) Koszt noclegów to ok. 24 CHF/os/dobę (w zależności od ilości uczestników).

Dla kogo: Jeśli wiedza i umiejętności z zakresu kursu wspinaczki skalnej nie są Tobie obce, lubisz się wspinać w skale z super tarciem i wyjazdy w kameralnym gronie, to dobrze trafiłeś :-)

Rezerwacja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym opisem wyjazdu

Rejon

Kanton Ticino (Tessin) znajduje się w południowej, włoskojęzycznej części Szwajcarii. Zwany jest również "szwajcarskim kantonem słońca". "Włoskość" zobowiązuje, a więc spaghetti jest w dobrej cenie, nad jeziorem Lago di Maggiore rosną palmy, na okolicznych szczytach przekraczających wysokość 3000 m.n.p.m. leży śnieg a temperament miejscowych kierowców wskazuje, że nieprzypadkowo ich pierwszym językiem jest włoski... Jeśli dodamy do tego bardzo głębokie doliny, których zbocza porastają lasy o charakterze bardziej południowoeuropejskim niż mogłoby to wynikac z położenia geograficznego i niezliczoną ilość skalnych ścian o wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset metrów, rwące rzeki i potoki znajdujące ujście w malowniczym Lago di Maggiore, to otrzymamy prawie ;-) pełny obraz Ticino. Prawie, gdyż przysłowiową wisienką na torcie są malownicze klimatyczne miasteczka i wioski, w których wszystkie domy łącznie z dachami w całości są zbudowane z kamienia. W jednej z takich wiosek będziemy mieszkać :-)

Wspinać można się w różnych rodzajach skały. W Ticino jest trochę granitu, można znaleźć dolomit, jednakże podstawową "materią wspinaczkową" jest gnejs, który występuje tutaj w zupełnie nieoczekiwanych i zaskakujących kolorach i formach. Do wyboru są więc drogi typowo tarciowe prowadzące po litych płytach, gdzie o założeniu kostki czy Camalota możemy tylko pomarzyć (a stałe punkty nie są tak gęste jak na naszej Jurze…), drogi prowadzące po płytach z wymyciami i krawądkami, drogi prowadzące systemami rys i zacięć, przewieszenia i… Nie sposób wymienić wszystkiego, co kryje w sobie tessyński gnejs. A liczba rejonów i dróg, począwszy od kilkunastometrowych typowo skałkowych dróg po kilkusetmetrowe ściany, jest chyba niemożliwa do określenia. Podaje się je w tysiącach...

Charakter dróg również jest bardzo zróżnicowany. Są drogi, na które wystarczy komplet ekspresów oraz takie, na które trzeba zabrać komplet kości i friendów. Naszym celem będą głównie drogi wielowyciągowe, zarówno ubezpieczone jak i takie, na których trzeba zakładać własne punkty (w zależności od preferencji uczestników). Wielką zaletą jest lita skała, również na łatwiejszych drogach. Podejścia zajmują od 10 minut do 2 godzin.

Trudności dróg zaczynają się od III-IV i sięgają niemalże do nieskończoności;) W kwestii trudności nie ma specjalnych ograniczeń - drogi dobieramy do umiejętności i możliwości uczestników wyjazdu.

Termin:

10-17.06.2017

Koszt: 1650 PLN* / 1550 PLN* dla absolwentów naszych kursów oraz dla uczestników naszych wcześniejszych wyjazdów.

*Cena obejmuje: szkolenie, opiekę instruktorską, wyposażenie w niezbędny sprzęt, ZDJĘCIA Z WYJAZDU. W cenę wyjazdu nie są wliczone koszty paliwa, winiet na autostrady, noclegów, wyżywienia i ubezpieczenia. Koszt paliwa i winiet na autostrady to ok. 1800,- PLN do podziału po równo pomiędzy uczestników wyjazdu.

Liczba uczestników: Minimum 3 osoby, maksymalnie 8 osób

Dojazd: Jedziemy samochodem z (okolic) Krakowa. Jest możliwość zabrania uczestników w Katowicach lub innego miejsce na trasie (Kraków - Katowice - Wrocław - Drezno - Norymberga - Chur - Locarno).

Noclegi
Mieszkamy w kilkusetletnim kamiennym domku odrestaurowanym w standardzie szwajcarskim (w pełni wyposażona kuchnia, łazienka, kominek etc.) Dzięki temu mamy pełną swobodę działania, minimalizujemy koszty wyżywienia i możemy naładować "akumulatory" na kolejny intensywny dzień wspinaczkowy. Koszt noclegów to ok. 24 CHF/os/dobę (w zależności od ilości uczestników).

Dojazd
Jedziemy busem Szkoły z (okolic) Krakowa.

Wyżywienie: we własnym zakresie – zazwyczaj robimy zakupy (w Polsce) i gotujemy wspólnie.

Sprzęt
Zapewniamy cały konieczny sprzęt wspinaczkowy wiodących światowych producentów (m.in. firm Mammut, Petzl, Black Diamond i innych), który posiada odpowiednie atesty Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA / Unii Europejskiej CE. Każdy uczestnik otrzymuje szczegółowe wskazówki, jak przygotować się do wyjazdu w kwestii sprzętu osobistego i odzieży.

Liczba uczestników

Minimum 3 osoby, maksimum 8 osób. W zależności od ilości uczestników opiekę nad grupą sprawuje 1 lub 2 instruktorów.

Jak dokonać rezerwacji?

  • wyślij mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając imię, nazwisko, adres zamieszkania, kontaktowy numer telefonu oraz adres e-mail
  • po otrzymaniu zgłoszenia potwierdzimy rezerwację miejsca i prześlemy dodatkowe info ze wskazówkami, co zabrać na kurs itp.
  • po otrzymaniu potwierdzenia zgłoszenia poprosimy o wpłatę zadatku na wskazane konto w celu ostatecznej rezerwacji miejsca
  • jeśli nie masz ukończonych 18 lat, będziesz potrzebował pisemnej zgody obojga rodziców
  • jeśli nie jesteś czegoś pewien lub potrzebujesz porady, napisz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zadzwoń do na: 602-677-547  (Piotr), 600 351 990 (Krzysztof). Niestety nie zawsze możemy odebrać telefon, gdy szkolimy. Dlatego w razie problemów z kontaktem telefonicznym wyślij SMS - oddzwonimy lub napisz do nas - odezwiemy się do Ciebie.

Uwaga: Zgodnie z filozofią naszej Szkoły, że wspinanie i działalność górska to nie "masówka", wszystkie nasze wyjazdy i szkolenia organizujemy w kameralnych grupach. W związku z tym dysponujemy ograniczoną ilością miejsc w poszczególnych terminach i rezerwacja miejsca następuje po wpłacie wadium.

Ubezpieczenie

Należy wykupić ubezpieczenie z opcją uprawiania wspinaczki. W pakiecie powinna być akcja ra­townicza. W razie potrzeby doradzamy przy wyborze ubezpieczenia.

Dzień powszedni wyjazdowy

wygląda zazwyczaj następująco: Wychodzimy z kwatery po śniadaniu i wypiciu odpowiedniej dawki porannej kawy, a następnie jedziemy w wybrany rejon. A potem to już wspinanie, wspinanie, wspinanie, zjazdy… Zazwyczaj do późnego popołudnia/wieczora. Przy odpowiedniej pogodzie zaliczamy kąpiel w Lago di Maggiore. I tak przez cały wyjazd. Wieczorem następują same przyjemności: prysznic, obiadokolacja, a na deser podsumowanie dnia i omówienie planów na następny dzień.

Czego możesz oczekiwać?

Wszystkie sprawy organizacyjne leżą po naszej stronie, Tobie pozostaje spakować plecak, dotrzeć w umówione miejsce, wsiąść do naszego busa i ... skupić się na wspinaniu. Wyjazd do Ticino to przede wszystkim wspinanie "do upadłego" i trochę więcej ;-) No i oczywiście okazja do nauki. "Zwykłe" szkolenie wzbogacamy o własne doświadczenia i „patenty”, które sprawdziły się w naszej prywatnej działalności wspinaczkowej w Tatrach, Alpach oraz innych górach na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Natomiast w kwestii atmosfery na wyjeździe liczymy na Ciebie i pogodny szwajcarsko-włoski klimat. ;-)

Wymagania

Wymagane minimum stanowią umiejętności i wiedza, które zdobywa się na kursie wspinaczki skalnej PZA (asekuracja partnera, prowadzenie, zjazdy na linie, budowa stanowisk, operacje sprzętowe itp.). Każdy obóz rozpoczynamy od unifikacji tych umiejętności oraz koniecznego doszkolenia, abyśmy mówili "jednym językiem". Ma to wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak i na efekty wspinaczkowe w trakcie wyjazdu.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Piotr & Krzysztof